В последния си доклад природозащитната организация WWF съобщава стряскащия факт, че рибните запаси на планетата са намалели с близо 75 процента в последните десетилетия. Океанът е от критично значение за осигуряването на прехраната на целокупното човечество, алармират природозащитниците.
Само в рамките на едно поколение човешката дейност сериозно е увредила океаните. Хващаме повече риба, отколкото може да се възпроизведе, и в същото време увреждаме местата, където живее. Необходими са дълбоки промени, за да осигурим биоразнообразието в океаните и за бъдещите поколения, заяви Марко Ламбертини, който е генерален директор на WWF.
Проучване на природозащитниците е установило, че за последните четири десетилетия морските бозайници, птици, влечуги и риби са намалели наполовина, а при някои видове риби спадът е с до 75 процента.
Докладът на природозащитната организация относно катастрофалното състояние на моретата и океаните засяга всички държави по света, но най-сериозен удар ще понесат, ако ситуацията продължава да се развива така, държавите от Третия свят и далекоизточните икономики.
От WWF призовават световните лидери да положат усилия, така че възстановяването на океаните и опазването на крайбрежните популации да се превърне в приоритет при изпълнението на целите на ООН за устойчиво развитие.
Само с извънредни и общи усилия може да бъде спряна апокалиптичната тенденция, смятат природозащитниците. Те призовават и гражданите обикновените хора да вземат тази опасност присърце и да изискват от правителствата си бързо решение на проблема.
Според проучванията едно от най-популярните рибни семейства, включващо рибата тон, скумрията и паламуда, е регистрирало спад с цели 74 процента. За периода между 1970 и 2012 година общите рибни запаси са намалели с 49 на сто. Изследвани са 5 829 популации на 1234 вида риби.
Моретата и океаните са възобновяеми ресурси и могат да бъдат използвани от бъдещите поколения, ако не бъдат подлагани на прекомерен натиск, посочва Ламбертини.