Якутските коне, обитаващи Северния полярен кръг, издържат на температури до минус 70 градуса. Учените са опитали да разшифроват генома им в опит да разгадаят как животните са се адаптирали към суровите природни условия.
В рамките на изследването те са анализирали генетичния материал на девет якутски коня, живели в миналия век, този на животно, обитавало територията на съвременна Якутия преди около 5200 години, и коне от епохата на късния плейстоцен. Те били сравнени с 27 проби от ДНК-то на опитомени съвременни якутски коне.
Резултатите били повече от интересни. Оказва се, че съвременните видове якутски коне, добре приспособени към ниските температури, не са потомци на древните видове, обитавали Сибир в миналото.
Те са дошли в района преди 600-900 години със своите стопани и бързо са успели да се приспособят. Това доказва колко бързо един вид може да се приспособи към условията, в които е поставен.
За разлика от останалите жребци, якутските коне се отличават с къси крака, по-ниски са и имат характерна дебела козина, която не им позволява да изразходват топлината си максимално. Те са изключително красиви и са защитен вид.