Miau.bg»Статии»Живини»Откриха останки от гингантска акула в Тексас

Откриха останки от гингантска акула в Тексас

Пламена M.Пламена M.
Джедай
546
Акула челюсти
Козметична Чанта за Пътуване
Препоръчано за теб:
Козметична Чанта за Пътуване
20.00 лв.

Учените направиха невероятно откритие в щата Тексас. Те са открили гигантски фосил на акула във водохранилището Jacksboro’s Lost Creek.

До момента бе известно, че Тексас е бил под вода преди 300 млн. години. Новото откритие обаче показва, че водите му са криели много тъмни тайни.

Откритите фосили са внушителни. Те са с 25% по-големи от съвременната бяла акула. Интересното е, че откритието е направено преди 10 години, но едва днес вижда бял свят.

Джон Майсей, кураторът в отдела за палеонтология на Американския музей за естествена история в Ню Йорк, обяснява, че в Далас има група заклети колекционери на вкаменелости. Самият той пък е любител на изчезналите видове акули и тяхната еволюция.

Един ден двама представители на палеонтологичното общество на Далас се свързали с него. Те събират изкопаеми от около 50 години. Откритието си те искали да дадат на някого, който изследва древни фосили и може да оцени значението на тяхната находка.

Те показали на Майсей уникален фосил, който открити преди повече от 10 години. Двамата любители се съгласили да го предоставят за музея в Ню Йорк. Учените там направили нужните анализи и установили нетипично големия размер на древната акула, като го сравнили с по-пълни останки от съвременни видове акули.

Резултатите показали, че откритите фрагменти от мозъка на акула са доста по-стари от всички, откривани с около 170 млн. години. До момента най-голямата известна акула е мегалодон. Новите вкаменелости от гигантска акула в Тексас обаче са много по-древни.

За момента учените не могат да определят към кой вид принадлежи акулата, тъй като липсват останки от зъби. Така няма как да се определи нито родът, нито видът ѝ.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest