Учени са открили фосили на животно, което може би е било първото, проходило на 4 крака. Откритието е на близо 260 милиона години – около 10 милиона години преди епохата на динозаврите.
Останките на примитивното влечуго са били намерени в северозападната част на Нигер, но едва след мащабно изследване бе установено, че то се е предвижвало по различен начин от съвременниците си.
Първото животно, ходело на 4 крака, е наречено Bunostegos akokanensis, като то е можело да ходи, докато през тази епоха останалите живи същества са се предвижвали чрез пълзене или катерене.
Костите на предните му крайници обаче имат състав, който е несъвместим с подобен начин на придвижване – заявява ръководителят на проучването Морган Търнър от университета Браун в САЩ.
Според първоначалните хипотези първото ходещо животно е било тревопасно. Имал е лека гърбица, а тялото му е завършвало с костна черупка.
Епохата, в която е живял Bunostegos akokanensis, Никерг е бил част от суперконтинента Пангея. И тогава, както сега, климатът в района е бил сух, а водоизточниците и растенията са били рядко срещани.
Това, че Bunostegos akokanensis е можел да ходи на 4 крака, му е давало предимство пред останалите животни, тъй като е можел да се прави по-дълги преходи.
Учените смятат, че влечугото е пионер сред своите съвременници, тъй като е възможно останалите животни да се възприели ходенето на 4 крака от него.
Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Vertebrate Paleontology, а авторът на разкопките и проучването - Линда Цуй от Кралския музей на Онтарио, Канада, казва, че предстоят още изследвания на фосилите.
Първото животно, движело се на 4-те си крака, е важна част от отделните звена на еволюцията. Чрез тези разкопки учените проследяват развитието на живите същества – от появата им до съвременния човек.