Производители намериха нов екологичен начин да се справят с досадните вредители. Фермерите започнаха да обучават мравки, които да контролират други вредящи на посевите инсекти. Земеделците, които се възползват от силите на мравките си, се справят по-добре при обезоръжаването на вредителите в сравнение със своите колеги, служещи си химикали, показва обобщение на седемдесет проучвания.
Използването на мравки за охранители на посеви е едно много интересно и нестандартно, но пък доста креативно решение. Служейки си с елементарни пособия, фермерите успяват да превърнат мравките в истински бойци. Проучванията, проведени в Африка, Азия и Австралия, сочат, че подобни мерки биха могли да приложат и европейските производители на плодове и зеленчуци, пише Journal of Applied Ecology.
При някои от случаите стопаните успявали да ограничат въздействието на вредителите, като слагали на дърветата в тропически гори мравуняци в торби. Те захранвали мравките със захар, за да стимулират тяхното развитие. Производителите също така използвали канап, който разпънали сред дърветата, така че мравките-бойци да могат свободно да се движат и във въздуха.
Прочуванията доказали, че мравките, специализирани в контролирането на вредители, може да се справят с повече от петдесет вида опасни за посевите инсекти. Те успели да предпазят култури като какао и цитрусови плодове.
Мравките работят като истински ловци. Когато някоя от тях се натъкне на плячка, с помощта на феромони успява да сигнализира за това и на другите от мравуняка, коментира д-р Йоахим Офенберг от университета Аархус, който изучава тези насекоми вече близо двадесет години.
Ученият обяснява, че заради колективната си работа мравките могат да преборят и врагове, отличаващи се с по-големи размери от тях. А това е от полза при опазването на фермерските посеви. Според д-р Офенберг производителите в Европа също биха могли да се възползват от работата на мравките.
Експертът е на мнение, че ако производителите на ябълки бранят реколтата си с дървесни мравки, дори биха могли да спестят средства. Освен това получената реколта ще е екологично чиста.