Miau.bg»Статии»Живини»Задължителна регистрация за диви домашни любимци

Задължителна регистрация за диви домашни любимци

Екзотични животни
Универсална четка за косми за прахосмукачка
Практичен аксесоар за вашия дом:
Универсална четка за косми за прахосмукачка
26.00 лв.

Според българското законодателство всеки мераклия да отглежда в дома си екзотично или диво животно е задължен да го регистрира. Целта на приетите норми е упражняване на контрол върху видовете, които се отглеждат в страната, и опазване на застрашените животни от контрабанда.

Регистрациите могат да бъдат направени в съответната Регионална инспекция по околната среда и водите. За тях бъдещите собственици на екзотичните животни не дължат никакви такси. Според българските закони има ограничения във видовете животни, които могат да се отглеждат в домашна среда.

Нормативната уредба на страната е синхронизирана с международната Конвенция по международна търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна, така че всяка регистрация на екзотично и диво животно трябва да отговаря и на определени изисквания.

Например според Закона за защита на животните в България е строго забранено отглеждането на маймуни и големи представители на семейство котки от частни лица.

Важно е да се знае, че на регистрация подлежат също така екзотични растения, отбелязани в закони, и дори и препарирани животни.

Регистрацията се извършва от собственика. В срок до 15 дни от придобиването на екземпляр или 40 дни от получаване на поколение от неговите домашни любимци, той следва да подаде заявление в съответната Регионална инспекция по околната среда и водите.

Неспазването на тези правила може да доведе до сурови глоби. В началото на месеца турски гражданин бе задържан на българската митница Капитан Андреево, защото превозвал в багажника на автомобила си препариран лъв без да го регистрира.

Човекът бил закупил скъп сувенир за дома си от Виена, където бил на екскурзия. В бързината да се обзаведе с нестандартния трофей забравил да го регистрира.

В крайна сметка лъвът е конфискуван от българските власти, а собственикът му е глобен, предадоха информационните агенции. Законът за биологичното разнообразие предвижда глоба от 2000 до 10 000 лв. за физическите лица, а за юридическите лица и едноличните търговци имуществена санкция от 5000 до 30 000 лв.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest