Miau.bg»Статии»Кучета»Дресура на Кучета»Какво кара питбулите да проявят агресия към стопанина си?

Какво кара питбулите да проявят агресия към стопанина си?

Какво кара питбулите да проявят агресия към стопанина си?

Питбулите често се нареждат сред най-страшните породи кучета. Отново и отново виждаме новини и истории за фатални атаки на тези кучета, като често жертва са самите им собственици.

Въпросите, които витаят в умовете на много хора, са: Агресивни ли са питбулите по природа? и Какво кара питбулите да проявят агресия към стопаните си? .

Отговорите на тези въпроси са еднакво прости и сложни. Поведението на всяко куче, включително поведението на питбулите, се влияе от комбинация от генетично предразположение (природа) и фактори на околната среда (възпитание). Това е деликатен баланс и разбирането му може да помогне за развенчаване на погрешни схващания и насочване към отговорно притежание на кучета.

Важно е да знаете, че генетичните предразположения могат да бъдат повлияни, модифицирани или дори напълно потиснати от доброто възпитание. С други думи, ако питбулът е добре възпитан и социализиран, той няма да прояви агресия. От друга страна, ако агресията в питбула е съзнателно развивана – дали за да се използва за битки или за още по-лошо, за безсмислена показност, питбулът може да прояви агресия дори и към стопанина си. Почти сигурно е, че това ще се случи.

Питбул

Питбулите са изключително привързващи се към собственика си. Те са му верни, но очакват добро отношение, за да дадат своята преданост на стопанина си. Много стопани обаче си служат с наказания и дори с бой, за да развият показната агресия на питбулите. Така кучетата стават недоверчиви към тези, на които трябва да имат най-голямо доверие. В момент, когато търпението им достигне своя предел, кучетата проявяват агресия към стопанина си.

Разбира се, друга причина за агресия на питбулите към стопанина им може да се дължи на лоша социализация. Питбулите са известни с това, че имат по-къс фитил от повечето други кучета. Ако не са добре обучени и собственикът им направи някоя аматьорска грешка, като да ги стресне, закача ги, докато се хранят, излишно ги дразни, те могат да проявят агресия към него.

Средата, в която се отглежда питбул, играе огромна роля при формирането на поведението му. Това обхваща всичко – от ранна социализация и обучение на питбул до типа взаимодействия, които има с хора и други животни. За да избегнете агресия на питбула към вас, ето какво да направите още с пристигане на бебето питбул във вашия дом.

- Ранна социализация: Първите няколко месеца от живота на кученцето са от решаващо значение за социализацията. Излагането му на срещи с различни хора, животни, звуци и среда през този период може значително да намали шансовете за страх или агресия по-късно в живота.

Агресия при питбулите

- Обучение: Последователното, базирано на положително подсилване обучение от ранна възраст внушава дисциплина и моделира поведение. Добре обучен питбул е по-малко вероятно да прояви нежелано поведение.

- Поведение на собственика: Кучетата често отразяват енергията и поведението на своите собственици. Спокойният, напорист собственик вероятно ще има добре възпитано куче, докато тревожен или агресивен собственик на куче може неволно да насърчи подобно поведение у своя домашен любимец.

- Опит: Отрицателните преживявания, особено по време на формиращите месеци, могат да оставят трайно въздействие върху поведението на кучето. Например, куче, което е било нападнато от друго куче, може да развие страх или агресия към други кучета.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest