Miau.bg»Статии»Рибки»Аквариуми и Терариуми»Какви растения да не слагаме в аквариума на рибките?

Какви растения да не слагаме в аквариума на рибките?

Какви растения да не слагаме в аквариума на рибките?

Новия аквариум дава вълнуващо преживяване с подготвянето му и напълването му с декорации. Аквариумите с живи растения са много красиви и напомнят на част от природата, която можем да внесем в дома си. Има както водорасли, така и някои и други видове растения, които могат да виреят в аквариума.

Ако не знаем много по темата, вероятно ще отидем в магазина за животни и от там ще разчитаме да ни препоръчат какви растения можем да си вземем.

Обаче, понякога даже в магазините за животни могат да ни дадат растение, което или не живее добре в аквариума или може да е заплаха за здравето на рибки, които ще обитават аквариума. Добре е преди да сложим някое растение в аквариума, първо да научим за тях информация. И съвсем не се препоръчва да експериментираме на сляпо с обикновени растения.

Има растения, които са направени за терариуми, а не за аквариуми. Тогава те няма да могат да виреят под вода и ще умират колкото и да се стараете. Такъв е пурпурния бръшлян, например. Той е растение, природно от Индонезия, където расте свободно. А в домашни условия е стайно растение, което може и в двора да се отглежда стига климата да е по-топъл. Под вода той няма да оцелее повече от няколко дни.

Има редки ситуации в които може по-дълго да оцелее, но в край на сметка не е добър вариант за аквариума.

Каладиумът е още едно такова растение. Красивият му тропически вид не трябва да залъгва – той не е аквариумно растение. Въпреки че може да оцелее, ако корените му са потопени в леко топла вода, ако цялото растение се окаже под вода, то ще умре след няколко месеца или даже дена.

Различни видове драцена също биват обърквани за подходящи за аквариума, но и те не са. Същото важи за и за доста други видове растения с двуцветни листа.

Забранени растения в аквариума
Снимка: Alice_Alphabet / pixabay.com

Друг вид много интересно растение също често бива объркано за подводно. Това е офиопогон японикус. Издръжливостта на това растение му дава възможността дълго време да живее под вода – даже с месеци. Но все пак то не е подводно и в някакъв момент листата му ще започнат да пожълтяват. Благодарение на издръжливостта му, ако в този момент го преместите на сухо, то дори може да оцелее.

Освен неподходящи за аквариума растения, има и такива, които са отровни за някои от рибките. Едни от по-често избираните обитатели на аквариумите са бета рибите и за тях има не малко видове растения, които са отровни. Те не са растително ядни и не се хранят с растенията в аквариума, но често ги хапват от любопитство. Съответно, ако искате бета рибки и жива растителност, има някои, които е добре да избягвате.

Едно такова е отровна цикута. Въпреки че е водно, това растение определено не подходящо за аквариума. То е силно токсично за хората и много опасно. Това само по себе си е достатъчно, за да стоим далеч от него.

Пистия, или така наречената плаваща марула, е друго такова растение. То обаче е напълно безопасно за хората, а също и за повечето видове риби. Често се използва в езера и аквариуми. Но не трябва да се слага в аквариума с бета рибки, защото за тях то е отровно. То съдържа вещества, които са токсични за тях при поглъщане.

Когато избирате растителност за аквариума, трябва да вземете в предвид тези два фактора – подводни ли са наистина растенията и дали не са отровни те за обитателите на аквариума. Ако тези два фактора са положителни, то ще можете да имате красиво късче от подводния свят в дома си.

Вижте още:

- Грешки при покупката на аквариум;

- Къде да сложим аквариума за рибки?

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest