Папагалите от вида Александър са две основни разновидности, наричани за яснота голям и малък Александър заради една от отличителните им черти - големината.
Размножаването на папагали от вида може да се разглежда в 2 направления - основната им среда и в плен. Информацията как се размножават в своите местообитания е полезна, за да стане възможно това и в домашни условия.
Големият Александър в естествени местообитания има размножителен сезон от ноември до април месец. В гнездото обикновено женският папагал снася от 2 до 4 яйца, които мъти 28 дни, като процесът на мътене започва след снасяне на второто яйце.
Малките папагалчета се излюпват едно след друго и в началото са напълно зависими от родителите си, но след около 2 месеца вече имат перушина, а между третия и четвъртия си месец са самостоятелни.
Малкият Александър има подобни особености при гнездене. Образуваната семейна двойка е постоянна, женската снася от 2 до 6 яйца. Инкубационният период трае от 18 до 26 дни. Те полагат същите грижи за малките като големите Александровци.
Размножаването на папагали Александър от двете разновидности в домашни условия е възможно. Необходимо е да се изберат млади и здрави птици, които да образуват двойка. За нея стопанинът трябва да създаде необходимите условия като инсталира отделна кутия за люпилня в по-закътано място в кафеза, за да имат уединение птиците.
Храненето на Александър през периода на ухажване и около снасяне на яйцата трябва да бъде много редовно, с изобилие на хранителни вещества, защото родителството отнема много енергия и сили от птиците.
Осигуряването на спокойствие е второто по важност условие, за да се осъществи размножителният процес при папагалите Александър. Птиците стават в този период много нервни и ако бъдат безпокоени непрекъснато или ако яйцата им бъдат пипани и размествани може да ги стъпчат. Същото може да се случи и с новоизлюпените пиленца. Папагалите може дори да изоставят гнездото.
След като малките се излюпят, към храната на папагалчетата трябва да се добави твърдо сварено яйце и отново да се подсигури достатъчно висококалорична храна, за да могат да изхранят своите малки. Нуждата от прясна вода също е изискване, за което трябва да се следи непрекъснато.
След като малките пораснат и папагалите престанат да посещават гнездото и да спят в него, то трябва да се прибере от стопанина и клетката да се почисти добре.
Търсите ли си пернато за домашен любимец? Вижте тези обяви и цени за папагали!