Miau.bg»Статии»Птици»Други птици»Нюкясълска болест при птиците

Нюкясълска болест при птиците

Нюкясълска болест при птиците

Нюкясълската болест при птиците е силно заразно заболяване, което обхваща пернатите по цял свят. Предава се чрез вирус NDV, който е силно вирулентен и е свойствен за районите на Мексико, Централна и Южна Америка. Той обаче се разпространява лесно и се пренася в Азия, Близкия изток и Африка. Щамовете, които причиняват леки форми на болестта, се разпространяват в световен мащаб, а тези със средно тежко протичане се наблюдават главно при гълъбите. Без да се наблюдават при други домашни птици.

Вирусът, причиняващ заболяването, е от семейството на паравирусите - Paramyxoviridae. Възприемчиви към него са както домашните, така и прелетните птици. Болестта се предава и на хората, но под формата на конюнктивит, протича леко и се самоограничава. Гълъбовите птици може да изпускат вируса повече от година.

Предаването на вируса става чрез директен контакт със заразени пернати или такива, които са носители. Птиците отделят вирус с фекалиите си и така заразяват и околната среда. Директен контакт със секрети от заразени птици също е начин на предаване на болестта. Вирусът е устойчив и може да оцелее седмици наред, особено в студено време и при контакт със заразни повърхности, храна, вода, предмети и облекло се предава.

Инкубационният период е 21 дни. Всички птици, които са в едно ято, се заразяват при наличие на болна птица. Това става за период от 2 до 6 дни. Клиничната картина е в широки граници, но най-често се изразява в следното:

Гълъб

- Респираторни проблеми- птицата киха, кашля, хърка;

- Нервни симптоми - тремор, парализа на крилата, усукване на шията;

- Диария;

- Не произвеждат яйца;

- Смъртността може да достигне до 100 процента.

Същите клинични признаци се наблюдават и при инфлуенца при птиците, затова са необходими клинични изследвания, за да се докаже нюкясълска болест.

След като се докаже диагнозата, се предприемат мерки за превенция, за да се опазят здравите птици. Те включват:

- Контролиране на придвижването на птиците;

- Ваксинации на територията на всички птицеферми;

- Пръскане за дезинфекция от ДДД фирми;

- Мониторинг на обектите, близко до огнища на болестта;

- Огнищата на заболяването се унищожават.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest