Котките живеят по-дълго от всякога и имат нужда от постоянно стимулиране както физически, с игри и тичане, така и умствено. Да поддържаме ума на котето бистър е не само интересно и забавно за самото коте, а и му помага като се намали рискът от множество заболявания (Котешка когнитивна дифункция, котешка версия на болестта Алцхаймер).
Тези състояния могат да причинят страх, дезориентираност и поведенчески проблеми при пухкавите ни приятели, а и да донесат скръб на всеки собственик, който може да бъде забравен и вече неразпознат от домашния си любимец.
Не се тревожете – ето как да се грижите за ума на котето си!
1. Уверете се, че котката е активна още от бебе. Тя трябва да е физически активна и психически ангажирана през целия си живот.
2. Играйте с нея всеки ден. Играчките могат да бъдат импровизирани (тип „Направи си сам“), важно е да обръщате внимание на играта и да занимавате котката ежедневно.
3. Поддържайте здравословното тегло. Не оставяйте любимеца с килограми над нормата без упражнения и диета, защото това не е полезно за него. Ако е трудно да мотивирате дебеличкия котан, можете да преместите купичката с храна на котката на по-високо място, като на най-горното стъпало от стълбите или на върха на котешката катерушка. Естествено, ако изберете катерушката, се уверете, че повърхността е стабилна.
4. Направете „котешки телевизор“! Осигурете място на котката до затворен прозорец, а от другата страна сложете хранилка за птички. Уверяваме Ви, че това ще бъде едно от новите любими занимания на Вашата писана.
5. Поставете катерушки, етажерки или осигурете повече места за катерене вкъщи. Също, ако катерушките могат да се преместят на по-подходящо място (близо до друго място за катерене или до затворен прозорец, от където да вижда още по-добре външния свят) можете и това да направите. Монтирайте етажерки за книги по някоя стена ако имате възможност, обещаваме, че котките ще ги пробват веднага.
6. Сложете кашон, празна чанта или друг вид скривалище, които ще бъдат интересни за изследване и игра на котето.
7. Вземете си по-малък домашен любимец. Това може да бъде един чудесен начин котката Ви да се почувства жизнена и по-млада! Малкото коте или куче би я вдъхновило да играе повече и да бъде активна физически и умствено.
8. Запознайте я със света навън, като започнете със задния двор – безопасните разходки на каишка могат да променят живота на Вашия любимец. Ако това не проработи, котката все пак ще използва ума си, в опит да се измъкне от каишката.
9. Научете я на команди, с помощта на лакомства. Лесни думи, като „ела“, придружени с любимия звук от консерва, могат да бъдат научени бързо!
10. Вземете играчка-пъзел – в магазините за домашни любимци има голям избор на котешки играчки.