Любителите на мъркащи пухкави домашни любимци, които държат техният питомец да е с екзотична външност, емоционален нрав и да споделя активния им начин на живот могат, могат да си вземат ориенталска котка за отглеждане.
Тези изключително приятни създания не са никак претенциозни по отношение на грижите, а това включва и храната им. Не бива обаче да се смята, че в този смисъл грижата за тях може да се неглижира. Нужна е диета с балансирана храна от супер премиум клас, за да съдържа всичко необходимо за правилното развитие на животното - хранителните вещества, витамините, минералите, мастните киселини и аминокиселините. Готовата храна може да се комбинира - гранулирана с консервирана. Сухата храна е препоръчително да се дава сутрин, а консервата - вечер. За да бъде добре приета от котето, необходимо е да се потърси подходящата от един и същи производител или линия.
Добре е да се вземе предвид, че ориенталските котки се нуждаят задължително от мазнини, те влияят на качеството на козината им. Маслото е добър избор за целта. От 1 до 4 разтопени капки, добавени към порцията, са достатъчни за деня.
Храненето с натурални продукти изисква малко повече внимание. Трябва да се помни, че писаните не се нуждаят от много въглехидрати като кучетата, при пухчовците са достатъчни 10 процента от количеството храна да бъде въглехидратна.
Котешкият храносмилателен тракт не е предназначен да преработва голямо количество фибри, затова зърнените храни трябва да се сведат до минимум. При домашно отглеждана ориенталска котка разпределението на хранителните вещества трябва да изглежда така: 52 процента протеини, 46 процента мазнини и 2 процента въглехидрати.
Това практически означава, че основа на диетата на ориенталската котка включва постното месо с високо качество, каквито са пилешкото, заешкото, телешкото, пуешкото, карантиите, които трябва да присъстват в диетата всеки ден. Рибата и морските дарове е добре да се дават не повече от 2 пъти в седмицата.
Трябва да се има предвид, че пухкавите питомци имат по-високи изисквания към протеините, аргинина, таурина, метионина, цистина, ниацина, витамините А и Д, отколкото всеядните животни заради метаболитните различия между тях.
Човешката храна, тежките меса от рода на свинско и овнешко, речната риба и млякото не са подходящи за ориенталската домашна питомка.
По отношение на честотата на хранене, режимът при ориенталците следва този при други породи - 4-6 пъти на ден се приготвя порция за малките котенца, 3-4 пъти на ден за подрастващите и 2-3 пъти на ден за възрастните над 9 месеца.