През Средните векове унгарските крале и аристократи обичали да ходят на лов с хрътки, които бързо станали техни любими ловни кучета. Те били дългокраки, около 60 сантиметра, и късокраки, около 50 сантиметра.
Дългокраките участвали в лова на сърни, диви свине и бизони, а по-дребните им роднини придружавали ловците при лов на зайци и лисици.
С изчезването на европейския бизон намалява и популацията на хрътките и те се срещат все по-рядко в родната им Унгария. Известно количество от тях има и в Румъния.
Ясно е, че унгарската хрътка е типично ловно куче и днес тя се отглежда именно с тази цел. Бързо, пъргаво и смело животно, унгарската хрътка отново е чудесен спътник и помощник на ловеца. Поради ограничението на тази дейност до малка група хора, унгарската хрътка се среща и като домашен любимец в селските къщи с дворове и фермите, а също и в градска среда.
Кучето е умно, бдително и затова обучението на унгарската хрътка дава добри резултати, но самият процес е труден и бавен и изисква много търпение и усилия от стопанина.
Характерно за унгарската хрътка е, че тя става подходящ за обучение питомец чак на 3-годишна възраст. Това не означава, че преди това на кучето трябва да се гледа само като на бебе. Докато животното е младо, то е много подвижно и има огромен запас от енергия. Тя трябва да намери своя отдушник и стопанинът има тази грижа. Разходките трябва да бъдат дълги, с възможност за тичане и игра, за да се умори дори това неуморно животно.
Ако хрътката бъде оставена дълго без внимание, скуката бързо ще я превземе и тогава тя минава към разрушително поведение. Младата възраст е подходяща за социализацията на унгарската хрътка, която трябва да се научи да приема спокойно шумната среда наоколо, особено ако е в града и да приема спокойно другите кучета и животни навън.
Самото обучение на кучето е процес, който трае дълго, макар че кучето се учи лесно. Послушанието обаче не му е силна страна- Упоритият му характер трудно издържа на дълги или монотонни упражнения, кучето се отегчава и контролът над него става много труден. Търпение, изобретателност и спокойствие са качествата, нужни са стопанина, както и известна твърдост, но в никакъв случай грубата сила няма да донесе успех.
Дресурата на унгарската хрътка за лов изисква по-специални тренировки, но тъй като това животно има естествени инстинкти на ловец, в обучението може да се използва провокиране на тези инстинкти. Унгарските хрътки няма да изневерят по време на ловни излети.
Вижте също: Хранене на унгарска хрътка