Ходенето на риба ще се начислява към трудовия стаж. Феновете на риболова трябва да благодарят за това на европейският парламент в Брюксел.
Всеки въдичар ще има правото да заявява предварително до 40 излета годишни. Според нововъведението те ще му се водят като работни дни. Условията са прости. Всеки рибар трябва да нанася излета си в риболовния си билет, а в края на всяка година трябва да подаде заявление в НОИ с копие до ИАРА.
Бланките за риболов ще се подпечатват като за командировъчни. За целта, когато отиде на риболов, въдичарят ще трябва да открие в района на риболовния си излет ведомство, разполагащо с печат, което да засвидетелства посещението на мястото. Така се избягва рискът от измами.
Всеки инспектор на ИАРА ще носи печатите в себе си. Тъй не се появява често обаче, феновете на риболова ще трябва да търсят гари, автогари, хотели, пивници и други обекти, където може да има печати.
Така например в Гърция - една от най-масово посещаваните дестинации от българските риболовци, ще важи и митнически или граничен печат, ударен на КПП-то. Той трябва да е задължително с подпис на длъжностното лице. Доказателството пред граничарите ще е въдицата в колата.
Друго нововъведение са разходите за риболов. Такъми до 2 000 лв. няма да подлежат на данъчни облагане. Всичко това се прави с цел стимулиране сектора на търговията с риболовни принадлежности. Новите правила вече са в сила. Идеята да се признават и излети със задна дата за периода от последните три години е отхвърлена.