Мечоопашатите крабове от вида Limulus polyphemus притесниха учените. Стотици морски безгръбначни бяха открити мъртви по южното крайбрежие на Япония. Причина за масовата смърт и до момента не е открита.
Този вид крабове са сред най-древните видове на планетата Земя. Те често биват сравнявани с живи фосили. Крабовете редовно излизат на плажовете в западната и южна част на Япония, за да снесат яйца. Ежегодно част от тях намират смъртта си там.
През тази година бе констатирано огромно количество на мъртви скрабове. Асоциацията за защита на мечоопашатите крабове, основана през 1978 г. от любители, констатира, че броят на умрелите екземпляри от вида тази година е необичайно голям. Ежедневно се откриват между 5 и 10 екземпляра.
До момента умрелите мечоопашати крабове за периода са около 500. Това е с 8 пъти повече от обикновено. Властите са потърсили специалисти, които също като тях останали озадачено от случващото се.
Една от предполагаемите възможности е смъртта на крабовете в периода на снасяне на яйца да се дължи на липсата на кислород. Това е едно от следствията на покачването на океанските температури поради глобалното затопляне.
Друг вариант може да е паразит или специфично за мечоопашатите крабове заболяване. Изследванията и наблюденията продължават до откриване на адекватен отговор.