Miau.bg»Статии»Живини»Рядък вид орлета се излюпиха у нас

Рядък вид орлета се излюпиха у нас

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
Царски орел
Универсална четка за косми за прахосмукачка
Практичен аксесоар за вашия дом:
Универсална четка за косми за прахосмукачка
26.00 лв.

Добра новина зарадва еколозите в страната. Две от двойките царски орли, обитаващи четирите гнезда в Сакар и Сливенско, вече могат да се похвалят с потомство. Първите малки царски орлета се появиха на бял свят около Гергьовден, информират от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

При двойките, станали родители, броят на пиленцата е две, а колко ще са бебетата при останалите две двойки, предстои да разберем скоро. В момента четирите гнезда на царски орли се охраняват зорко от доброволци на БДЗП, така че птиците да не бъдат плашени или тероризирани. Това увеличава възможността бъдещите малки орлета да бъдат отгледани от успешно от родителите си и да отлетят от гнездото, когато пораснат.

Царският орел се явява рядък вид не само в България, но и в света. Според информацията на специалисти у нас живеят под тридесет двойки, ето защо съхраняването на всяко яйце е от изключителна важност за вида.

Царските орли обичайно могат да се видят в централните и югоизточните предели на Европа, както и частично в Централна Азия. През зимните месеци те се предвижват до Близкия изток, Източна Африка и други места в района.

Този вид птица се смята за един от най-едрите в страната, тъй като тялото му достига размери от 70 до 100 см. Отличава се с със сравнително тъмна окраска, макар на места да е обагрен в златисто и бяло.

Царски орли

Някога популацията на тези животни в страната ни е била много по-висока, но с промяната в средата тя е намаляла. Сред факторите, допринесли за изчезването на вида, е човешката дейности. У нас голяма част от гнездата на царския орел се намират покрай земи, които се обработват от фермери.

Всъщност орлите са привикнали донякъде с присъствието на пастири и земеделци. Употребата на машини обаче е плашеща новост за тях. Появата на туристи също ги обезпокоява и ги кара да напуснат гнездото си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest