Уникална птица е забелязана у нас. За пръв път от осемдесет години насам черен лешояд е регистриран на територията на природен парк Врачански Балкан, похвалиха се природозащитници.
Все още не може да се каже със сигурност каква е притеглило птицата към тези краища, но природозащитници и специалисти допускат, че за появата на пернатото е допринесло изграждането на площадки за подхранване в района. Не е изключено птицата да е била привлечена и от колониите на белоглави лешояди, пишат от GreenbalkansOrg.
Смята се, че черният лешояд вече не гнезди по българските земи. Последното сигурно съобщение за гнезденето на черен лешояд във Врачански Балкан е от 1932 година, като след това е са подавани и други сигнали, чиято достоверност обаче е съмнителна.
Иначе последното гнездо на птиците от този вид е открито в източната част на Родопите преди повече от двадесет години. В съседна Гърция има колония на вида и благодарение на това понякога птиците посещават и родните предели.
Откакто Зелени Балкани и техни съмишленици се грижат за площадките за изкуствено подхранване на птиците в районите на Врачански Балкан, Източна Стара планина и Кресненското дефиле, все по-често могат да се видят редки птици, кръжещи във вътрешните части на България. Това ни дава основание да се надяваме, че някой ден нашите земи отново ще се превърнат в дом на още повече лешояди.