Теорията, че всички животни в Арктика заспиват зимен сън бе напълно опровергана. Оказва се, че лунната светлина пречи на някои от тях, но те умело са се научили да я използват.
Изследване на учените от Шотландската асоциация за морски науки е установило, че не всички животни в Арктика заспиват зимен сън. Малките морски животни в дълбините на морето остават активни през зимата и се възползват от лунната светлина, която направлява вертикалната им миграция.
Наблюденията показват, че активността не е изолирана, а е показателна за поведението на зоопланктона в цяла Арктика. Подобно на върколаците от митологията някои от малките морски създания предприемат масови миграции по време на мрачните и студени зими в Арктика.
Оказва се, че под въздействието на лунната светлина количеството на зоопланктона във фиорда и в океана нараства значително. Освен това на всеки 29.5 дни и по-точно – на Пълнолуние, когато светлината прониква в морските дълбини, тази маса потъва на по-голяма дълбочина. Това е наблюдавано навсякъде в Северния ледовит океан дори под покритите с дълбок сняг морски ледове.
Според учените зоопланктона оказва пряко влияние на пренасянето на въглерода от повърхността към океанските дълбини. Откритието налага всички създадени до момента климатични модели да бъдат преразгледани.