Учени са създали нов вид комари-мутанти, които ще се борят с маларията. Генномодифицираните насекоми са така проектирани, че да се противопоставят на едноклетъчния паразит плазмодий, предизвикващ заразата.
Макар че маларията е лечима, от заразата всяка година умират над 500 000 души. В риск попадат над 3.2 млрд. души, което е повече от половината от световното население.
Според учените, ако генномодифицираният комар се окаже успешен, излезе от лабораторията и се впише в дивата природа, това може да спаси хиляди човешки животи и да намали разпространението на смъртоносната болест.
Американските учени са създали комара чрез иновативен метод, наречен CRISPR. Чрез него те са вложили устойчивия на малария ген в ДНК-то на комара. По този начин, когато той ухапе човек, няма да го зарази с паразита, причиняващ заразата.
Идеята на учените е при чифтосване на генномодифицирани комари техните наследници да притежават същия ген. Все още не се знае дали при контакт между обикновен и генномодифициран комар ще се получи поколение, устойчиво на маларията.