Теорията, че отглеждането на животни действа терапевтично, бе потвърдена от група британски учени. Те са доказали, че грижите за домашното куче действат като естествена превенция срещу редица заболявания.
В изследването участие са взели повече от двеста британски семейства, всяко от което притежавало различни породи кучета. Те попълнили специално изготвени анкети.
От тях станало ясно, че всички членове на семействата с кучета - деца и възрастни, са в много по-добро здраве, в сравнение с тези, които не гледат такъв домашен любимец.
Оказва се, че в по-голямата си част собствениците на кучета не страдат от високо кръвно налягане. А ако случайно някой от тях все пак получи инфаркт, до 94 % от засегнатите са се съвземали изключително скоростно и почти напълно, когато до тях е било любимото куче.
Авторите на изследването смятат, че благоприятният ефект от контакта с кучето се дължи на жизнените процеси в организма на животното, които протичат изключително бързо. Така домашното куче е преизпълнено с положителна енергия, която предава и на стопанина си.
Благоприятният ефект върху здравето се запазва и при други заболявания. Доказано е, че ранният контакт с кучета предпазва от развитието на астма. Отрасналите с куче в дома деца са с 15% по-малко засегнати от това заболяване.
Освен всичко друго, домашният любимец внася спокойствие, уют и добро настроение във всеки дом. Той е перфектен както за големи семейства, така и за самотни хора, на които да бъде опора и да носи радост в живота.