В трудни за тях моменти малчуганите се доверяват най-много на своите домашни любимци. Това твърди изследователят Мат Касълс, който е провел изследване по въпроса, цитирано от Би Би Си.
При трудности като развод на родителите или някаква неприятна житейска ситуация, дечицата предпочитат да използват за събеседник любимите си животни у дома вместо брат си или сестра си.
Касълс споделя, че се обръща малко внимание на значителната роля, която всъщност изиграват домашните любимци върху емоциите на децата. Мнението на учения е въз основа на изследване, което е продължило повече от десет години и в което са участвали над 100 семейства от Великобритания.
Подрастващите отдават изключително голямо значение на домашния си любимец и се чувстват по-спокойни и сигурни, когато споделят емоционалното си затруднение на него, убеден е ученият.
Нещо повече – Касълс смята, че децата всъщност се обръщат към любимите си животни, търсейки подкрепа от тях. Децата предпочитат да споделят проблема с животните отколкото с братята или сестрите си, въпреки че са абсолютно наясно, че любимците им не могат да ги разберат.
Подобни данни означават, че малчуганите са по-склонни да изградят по-силна връзка с животното у дома вместо с връстниците си. Отношенията между животното и детенцето, особено ако става дума за куче и малко момиченце, научават детето да работи в екип, да помага, да споделя, сочат резултатите.
Любимците успешно влизат в ролята на безпристрастен слушател, който може да бъде по-съпричастен, отколкото е писането в дневник, например, пояснява изследователят.
Домашните любимци са и по-близки членове на семейството от свекървата и тъщата, посочва се в резултатите от друго проучване. Изследването е дело на учени от Великобритания.
На участниците в този анализ е бил зададен въпросът кой е най-близкият им роднина – учените са предложили и няколко варианта на отговор. 22 на сто от всички хора, които са участвали, са избрали своя домашен любимец, а 21 на сто са гласували за тъщата или свекървата.