В зоопарка на Маями в началото на месец март се родиха две изключително редки димни леопардчета. Видът им, обикновено живеещ в Югоизточна Азия, вече почти не се среща в дивата природа поради масовото му изтребване заради ценната им кожа, затова са сред застрашените видове.
Бебетата засега са държани далеч от посетителите, съобщават от управата на зоологическата градина. Целта е да се избегне стресът на двете женски леопардчета. За малките и тяхната майка е отделена специална стая, като са им осигурени всевъзможни екстри, за да се чувстват комфортно. Изолацията им цели и да се създаде връзка между малките и майка им.
Още преди 9 март, когато леопардчетата бяха родени, новината за появата им направи истинска сензация. От ръководството на зоопарка съобщават, че посетителите са се утроили. Очаква се при официалното представяне на бебетата пред публиката да се постигне рекорден брой посещения.
Майката на новородените се казва Сарай, а бащата е Раджаси. Двамата представители на редкия вид котки са родени през 2011 година в други американки зоологически градини. От управата на парка в Маями разказват в отговор на многобройните питания, че бебета се чувстват добре и козината им вече е придобила типичните за вида им украса - светла козина, осеяна с големи тъмни петна, напомнящи облаци, заради които димните леопарди се наричат още опушени (Neofelis nebulosa).
Димните леопарди населяват основно южен Китай и Малайзия. Някога са се срещали и във Виетнам, Бирма и Тайланд, но там популацията им е изтребена. Въпреки че все още се смята, че този вид котки населяват още Тайван, местни зоолози наскоро обявиха вида за изчезнал, защото представители от него не са срещани в дивата природа на острова от пет години насам.
Димният леопард има гъвкаво, издължено и набито тяло с изключително дълга опашка и къси крака, като задните са по-дълги от предните. Мъжките достигат на дължина 0.6-1, 2 метра и тегло 15-25 кг, а женските 0.5-0, 8 метра дължина и 10-15 кг тегло.
Опашката на димния леопард е най-дългата в котешкия свят 0.5-1.2 метра, колкото дължината на тялото му. Тя служи на животното за баланс при движение по дърветата.