Miau.bg»Статии»Живини»Възраждат пещерен лъв и саблезъб тигър с клониране

Възраждат пещерен лъв и саблезъб тигър с клониране

Нина НордНина Норд
Джедай
22529
Пещерен лъв

Пещерен лъв и саблезъб тигър, живели преди хиляди години, може отново да станат част от фауната на планетата ни, ако усилията на специалисти се увенчаят с успех. Група изследователи се е заела със задачата да възроди тези два животински вида, като използва метода на клонирането.

Замразеното тяло на пещерно лъвче, загинало на около два месеца, е било открито край бреговете на река Тирехтях в Якутия. Това лъвче е най-голямото предизвикателство за биоинженерите, които имат намерение да създадат истински клонинг на загиналото преди 50 000 години животно.

В епохата на плейстоцена пещерните лъвове са живеели в Сибир и Европа. Възрастните животни достигали до 1.20 метра височина и над 2 метра дължина на тялото без опашката. Тялото на пещерното лъвче се е запазило перфектно, защото е било замръзнало във водите на реката. Малкото тежи 4 килограма и според изследванията то е загинало в съня си по неясни причини. То е намерено в спокойна поза, като главата му се е подпирала върху лапата му. Върху тялото няма нито една травма, което дава перфектен материал за клониране на животното.

След като се направят всички изследвания, което ще отнеме няколко години, ще се вземе решение за стабилността на ДНК-то на пещерното лъвче и до каква степен опитите за клониране ще са успешни. Друг кандидат за клониране е саблезъбият тигър, но тъй като са открити само фосили от тези величествени животни, които са били големи колкото лъвове, предстоят много изследвания, за да се извлече непокътната ДНК проба.

Мамут

Саблезъбите тигри са живели в плейстоцена като пещерните лъвове и ще е истински пробив, ако този интересен животински вид може да бъде отново възроден. Освен пещерните лъвове и саблезъбите тигри изследователи смятат да се опитат да клонират и мамут. Това ще стане с използване на ДНК, добре запазена в козината на животни, открити във вечните ледове на Сибир, където те са обитавали преди над 200 000 години. ДНК-то в козината на мамутите е по-подходящо от това, което е в костите им, тъй като е с по-малки увреждания от времето и ако проектът успее, ще се радваме на възроден животински вид.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest