Miau.bg»Статии»Живини»Първото белоглаво лешоядче в Стара планина беше кръстено

Първото белоглаво лешоядче в Стара планина беше кръстено

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k44
Белоглав Лешояд

Първото малко белоглаво лешоядче в Стара планина най-после се сдоби с име. Пернатото, което се излюпи на свобода в Природен парк Врачански Балкан беше наречено Мишел.

Мишел дойде на бял свят през пролетта на 2014 година. Орнитолозите отбелязват, че пернатото е първото малко белоглаво лешоядче от цели седемдесет години насам на територията на Природен парк Врачански Балкан.

Тази малка победа се осъществи чак след шест лета, през които на свобода бяха пуснати общо тридесет и два белоглави лешояди от специализираното стопанство за отглеждане на диви птици край село Долно Озирово, област Монтана.

Сега специалистите от парка с радост наблюдават как мъничето расте и укрепва с всеки изминал ден. Първото бебе белоглав лешояд в Стара планина е кръстено на Мишел Терас. Експертът е природозащитник, който е отдал голяма част от живота си на лешоядите.

Белоглавият лешояд е едра граблива птица, тежаща към седем килограма. Както името на вида подсказва, това пернато се отличава с бяла глава и тяло, обагрено в сиво или кафеникаво. Други отличителни черти на белоглавия лешояд са късата опашка и широките криле.

Този вид птици могат да се видят в Европа, Африка и Азия, където живеят в планински местности, скалисти райони, степи и полустепи.

Белоглавият лешояд лети основни на голяма височина, но когато забележи плячката си, се спуска към нея и води битки със свои събратя за храната. Той се храни основно с мърша, ето защо бива привлечен главно от труповете на умрели животни.

Представителите на вида са моногамни животни. Те свиват гнезда по високи скали и по-рядко в клони на дървета. Всяка година снасят по едно яйце, а мътенето продължава между 48 и 53 дни. Интересно е, че в мътенето участват както женските екземпляри, така и мъжките.

Малкото лешоядче изоставя гнездото, след като е навършило три месеца. У нас белоглавият лешояд е строго защитен вид и е под протекцията на Закона за биологичното разнообразие. През последните години учените упорито работят по възстановяването на вида в Стара планина.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest