Miau.bg»Статии»Живини»Правителството отпуска 4 535 274 лева за ваксинация на лисици

Правителството отпуска 4 535 274 лева за ваксинация на лисици

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k44
Лисици

Общо 4 535 274 лева ще бъдат отпуснати от правителството за ваксиниране на лисици против бяс, съобщава ДневникБг. Решението на кабинета беше гласувано тази сряда.

Сумата е нужна за изпълнението на мерките, заложени в Националната програма за контрол и изкореняване на болестта бяс посредством ваксинация на лисиците. Въпросната програма тече вече шеста година и то с финансовата подкрепа на Еропейската комисия.

Благодарение на досегашните акции за момента се наблюдава тенденция за изкореняване на болестта в България. Тази година кампанията по ваксиниране ще засегне областите София-град, София-област, Благоевград, Перник, Кюстендил, Велико Търново, Русе, Разград, Враца, Видин, Монтана, Добрич, Плевен, Силистра, Пазарджик и Смолян.

Болестта бяс е изключително опасно заболяване, което, ако не се контролира, може много бързо се разпространи от дивите животни към домашните питомци. Благодарение на тях то може да се предаде и на хората. Трябва да се има предвид, че заболяването е смъртоносно както за представителите на животинския свят, така и за хората.

Оралната ваксинация на лисици срещу бяс се осъществява посредством примамки, пуснати от самолет, които съдържат ваксината. Тези примамки излъчват миризма, привличаща лисиците. Обикновено ваксините се разпръскват извън населените места и далеч от водоемите.

Ветеринарните специалисти съветват хората, които се разхождат из горите и затънтените места на областите, обхванати от кампанията, да не докосват примамките с голи ръце. Трябва да се има предвид, че веществото в тях може да има неблагоприятен ефект върху човешкото здраве, ако външната обвивка на продукта се разруши. Ако дадено лице има контакт с веществото, то трябва да потърси помощта на медик.

Примамките, с които се ваксинират лисиците, са предназначени за диви животни. Ето защо те не застрашават живота и здравето на другите обитатели на гората, както и на домашните питомци. Въпреки това ветеринарните експерти съветват стопаните да не позволяват на животните си да се разхождат свободно и без надзор в гористи местности.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest