Miau.bg»Статии»Живини»Лисица от Чернобил си спретна сандвич пред журналисти

Лисица от Чернобил си спретна сандвич пред журналисти

Лисица

Изумителна случка с дива лисица преживя екип на радио Свободна Европа в покрайнините на изоставения град Чернобил след авариралата атомна електроцентрала, носеща същото име.

Би Би Си разказва, че докато журналистите правели документален филм по повод предстоящата годишнина от ядрената катастрофа, дивото животно дошло при тях и си направило сандвич от подхвърлената му от тях храна.

Екипът, правещ репортажа, дори успял да заснеме странните действия на дребния хищник. Лисицата се приближила при хората без капка страх. Журналистите си обясняват това с факта, че градът е напуснат през 1986 година и животното никога не било виждало хора.

Радио екипът, без да знае какво ще стане свидетел, дава на лисицата няколко филии хляб и парчета салам. Всички остават смаяни, когато животното последователно подрежда в устата си филия хляб – парче салам – филия хляб, докато прави четириетажен сандвич.

Без излишни емоции, след като си подсигурява вечерята, лисицата си тръгва, но се обръща към екипа на радиото сякаш се сбогува и със ситни бързи стъпки се отправя обратно натам, откъдето е дошла.

Това далеч не е първото животно, за което се знае, че обитава района около украинската ядрена централа, сцена на една от най-тежките ядрени аварии в света.

В края на миналата година автоматична камера в района засне кафява мечка, като животно от този вид беше видяно там за първи път от 100 години насам.

Мечката бе заснета с една от многото автоматични камери, разположени в района на аварията. Учени, изследващи засегнатия от аварията район, често се сблъскват с животни, които са отдавна изтребени в тази част на Европа. Камерите са успели да заснемат рисове, вълци, диви свине, лосове, коне и видри наред с други животни, които живеят в обезлюдената област.

Ние основно работим върху предположението, че ако извадим хората от уравнението и натискът от хората е премахнат, тогава всякакви животни, които имат коридор към бедствената зона, откриват, че изведнъж са далеч от напрежението и опасностите, които създават хората, казва Майк Ууд от университета в Салфорд.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest