Едри полярни хищници

Полярна мечка

Северната полярна област на Земята, наречена Арктика и Южната полярна област - Антарктида, са най-студените точки на планетата. Времето постоянно е лошо, температурите са прекалено ниски, ледовете и студовете са отличителна черта на климата.

Поради тези особености в полярните области не живеят много животни. Дори дребните животински видове, които се изхранват по-лесно, предпочитат по-топли места, а за хищниците, особено големите, животът е истинско предизвикателство.

И все пак тези застинали във вечен студ и мраз земи, са дом на някои едри хищници. Характерно за всички тях е, че природата се е постарала да ги пригоди максимално за суровия начин на живот. Всички те имат дебел слой подкожна мазнина, дебела козина или кожа, които задържат топлината, и крайници, пригодени за движение по ледовете.

Храната им е оскъдна в сравнение с възможностите, които се предоставят на животните в други климатични зони, и идва основно от морето. Болшинството от едрите полярни животни са морски хищници, преследващи риба или други морски бозайници, хищници като тях самите. Ето кои са най-едрите полярни хищници.

Полярна мечка

Полярната мечка е най-големият сухоземен хищник. Това впечатляващо животно живее в Арктика и може да бъде забелязано на територията на Аляска, Сибир, Канада и Гренландия. Женските бели мечки достигат до 350 килограма, но мъжките могат да бъдат по 700 килограма.

Тази истинска грамада е перфектен хищник. Тя не изпада в хибернация през зимата и остава в покритите с лед зони, местейки се от едно място на друго в преследване на храната си.

Тежкият арктически климат с дълга и студена зима, полярната нощ, са причините този величествен хищник да развие специални способности, за да оцелее. Бялата полярна мечка има невероятно обоняние, дълъг врат и тясна глава, което я улеснява в лова на тюлени, с които се храни. Нейните широки лапи, покрити с козина, и специално извити нокти дават възможност на хищника да се движи по леда, без да потъва и да се хлъзга. Резервът от мазнини също е в услуга на тялото по време на дългите месеци глад при липса на достатъчно храна.

Морж

Моржът принадлежи на семейство Перконоги от семейство Моржови. Перконогите са хищници, живеещи на стада, чиято храна са мекотелите, червеите и ракообразните. Те са месоядни гиганти, дълги по 4 метра и тежащи по 1600 килограма.

Бреговете на Северния ледовит океан, арктическите зони на Атлантическия океан и Берингово море са техен дом. От студа ги пазят дебелата кожа с напречни гънки и значителният подкожен слой мазнина.

Морски лъв

Морският лъв е хищник

Полярните бозайници от семейство Перконоги са повече известни с названието ушати тюлени. Морският лъв се простира в антарктическите, субполярните и умерените води на Южното полукълбо и в района на Тихия океан в Северното полукълбо.

От студовете ги пазят гъстата и мека козина и подкожната мазнина. Хранят се с риба, главоноги и крил. Най-едър сред тях е крабоядът, който е дълъг 2.5 метра и достига 226 килограма тегло, което го прави едно от най-големите животни в Антарктика.

Нарвал

Китовете в полярните области със сигурност държат първенството сред морските обитатели там. Нарвал е името на арктически зъбат кит с дължина от 4.5 метра и тегло над 2 тона. Живее на границата на ледовете и се храни с риба, скариди, сепии. Той е застрашен вид.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest