Miau.bg»Статии»Животински Свят»Диви Животни»Люспеница - какво трябва да знаем за панголина?

Люспеница - какво трябва да знаем за панголина?

Панголин
Снимка: iucn.org/Cuc Phuong

Те може да приличат на люспесто влечуго, но какво представлява люспеницата, позната още като люспеник и панголини?

1. Панголинът е бозайник.

Въпреки мащабната броня, те наистина са бозайници, известни още като люспест мравояд. Те използват твърдите си люспи, за да се предпазят, когато са атакувани. Когато има заплаха, те се извиват на топка и използват опашките си като начин за защита, според Световната фондация за дивата природа.

Името на панголина произхожда от малайската дума „penggulung“, означаваща валяк.

Има осем вида панголин. Те ядат мравки, термити и ларви, използвайки лепкавите си езици, тъй като нямат зъби. И ловуват през нощта.

Люспеницата може да надмине дължина от 60 см и тежи от 4 до 72 килограма, според National Geographic. Техните люспи, които са направени от кератин, съставляват около 20% от теглото им, според Африканската фондация за дивата природа.

Люспениците са или критично застрашени, или уязвими.

От осемте вида четири, открити в Азия - китайските, сундските, индийските и филипинските панголини, са изброени като критично застрашени, според National Geographic.

Останалите четири вида, които се срещат в Африка - приземният панголин, гигантският панголин, белокожият и чернокралият вид - са много застрашени от изчезване според данни на National Geographic.

Панголинът е деликатес, но е незаконно да се търгува с тях.

Между 2011 и 2013 г. са убити около 116 990 до 233 980 люспеници. Цифрите идват от изземването на незаконно търгуваните животни. Експертите смятат, че много повече са убити и че само 10% от незаконно убитите животни се отчитат.

През 2016 г. е подписан договор между повече от 180 правителства, за да спре легалната търговия с панголини, за да се защити видът от изчезване.

В Китай и Виетнам люспениците са високо ценени от потребителите заради месото и техните уникални люспи. Въпреки че са мощна защита срещу хищници, люспите им са безполезни срещу бракониерите, и всички осем вида в Азия и Африка са застрашени.

През последното десетилетие над милион панголини са незаконно взети от дивата природа, за да се задоволи търсенето им на пазара в Китай и Виетнам. Месото им се счита за деликатес, докато люспите им се използват в традиционната китайска медицина, тъй като се смята, че лекуват редица заболявания - от астма до ревматизъм и артрит.

Въпреки застрашения им статус, има добри новини за люспениците. Конвенцията за международна търговия със застрашени видове (CITES) наскоро гласува за прекратяване на международната търговия с всички панголини чрез изброяване на осемте вида в допълнение I към конвенцията, решение, което влезе в сила в началото на тази година. Незаконната търговия с широко разпространение обаче все още е заплаха за панголините.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest