Miau.bg»Статии»Мъници»Хамстери»Хранене на хамстера – позволени и забранени храни

Хранене на хамстера – позволени и забранени храни

Пламена M.Пламена M.
Джедай
5469
Храни за хамстер

Собствениците на хамстери са едни от най-щастливите. След като вече сте се сдобили с този прекрасен мъник, е редно да се запознаете с особеностите около храненето му.

Храненето на хамстера е специфично и трябва да бъде балансирано и съобразено с неговия вид. Добре е да му създадете стриктен хранителен режим, вместо да поднасяте хаотично храната му.

Голяма грешка при хранене на хамстер е даването на големи дози храна. Хамстерите винаги изглеждат гладни и демонстрират завиден апетит през цялото време, в което са будни. Специфична анатомична особеност при тях не им позволява да изяждат цялата храна наведнъж. Те обаче я съхраняват в своите специални торбички, които се намират на бузите. Това, което не успеят да поберат там, пренасят в своите скривалища, направени от стърготини, на мястото, където живеят.

Хамстерите имат любима храна, но и обичат почти всичко. Това прави подбора на менюто им толкова труден. Има огромно разнообразие от суха зърнена храна, която е препоръчително да е в основата на храненето на вашия любимец. Към това основно меню е добре да включите и друга допълнителна и здравословна храна, безопасна за животното.

Плодовете за хамстер и зеленчуците за хамстера са подходящи, но само ако са пресни. Ето кои са най-добрите храни за хамстера:

Плодове: Банан, праскова без костилките, ябълка без семките, пъпеш, череши, манго, червени боровинки, грозде, без семената, къпини, круша, ягоди с листата, по малки количества портокал и мандарина, малини, сини, жълти сливи без костилката, тиква със семките.

Зеленчуци: Броколи, моркови, малко зеле, краставица, царевица, домат, грах, кълнове от боб, карфиол, целина, аспержи, кестени, детелина, цикория, зелен боб, пащърнак, малко маруля, спанак, тиква, сладък картоф, тиквички, ряпа.

Месни и протеинови храни: варени телешко, пилешко и яйца, скакалци и щурци – от зоомагазина, пълнозърнест хляб, нискокалорична извара, кисело мляко – особено за бременни хамстери. Месните и протеинови храни не трябва да се дават на животното повече от един път седмично. Те са допълваща – не основна храна.

Други храни: малки количества магданоз, тиквени семки без сол, варен кафяв ориз, лайка, ленено семе, ядки – без бадеми, елда, печена соя без сол, леща, люцерна фъстъци без сол, трици.

Хамстер

Хамстерите са чувствителни животни и не всички храни им понасят. Ето кои са забранените за тях: семки от ябълка, сурови картофи, бадеми, праз лук, шоколад и сладко, гроздови семена, големи количества магданоз, чесън, подправки, лимон и лайм, костилки от череша и кайсия, авокадо, суров боб, патладжан, листа от домат.

И едно пояснение относно пиенето на вода. Убеждението, че хамстерът не се нуждае от вода, е погрешно. Дори когато животното се справя с потребността си от влага и течности, трябва да му предоставим поилка за хамстери.

Гризачите, които не могат да свикнат с поилката и не я приемат, покриват незначителната си потребност от вода посредством зеления и сочния фураж. По природа пустинни животни, те могат да живеят само от това, без да се притесняваме, че ще умрат от жажда, стига да им предоставяме достатъчно прясна растителна храна.

Вижте още съвети при отглеждане на хамстер и как хамстерът да свикне с нас.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest