Торняк

Нина 2Нина 2
Новак
34542
Торняк

Торняк, известно и като Босненскохерцеговско-хърватска овчарка, е предано куче, което от векове се използва за охрана на стадата. Торняк е перфектното куче за семейства, които живеят в къща с голям двор, който е най-доброто място за отглеждане на това едро животно.

История на Торняк

Торняк произхожда от района на Хърватска и от Босна и Херцеговина и от векове е опазвал имотите на овчарите и техните стада. Смята се, че прародителите на съвременния Торняк са древните римски молоси, които са се кръстосали с местни породи. Сред предците на кучетата от породата Торняк са Тибетските Мастифи.

Торняк е бил перфектен за местните овчари, които са оставяли без притеснение стадата си на кучетата от тези породи, които без да се замислят, атакували вълци и мечки, опитващи се да нападнат селскостопанските животни. Първите писмени свидетелства за кучета от породата Торняк са от IХ век, когато тези едри кучета са се използвали и за охрана на местни манастири. Породата Торняк е призната едва през 80-те години на ХХ век. Наименованието на породата идва от босненско-хърватската дума тор, която означава място, където се държат овцете, докато пасат навън. През 80-те години на миналия век селекционери са започнали работа над овладяването на агресията на Торняк.

Стандарт на Торняк

Торняк е едро куче - мъжките представители на породата достигат до 73 сантиметра и тегло до 60 килограма, женските стават високи до 68 сантиметра и тежат до 45 килограма. Торняк е с масивна костна система и добре развита мускулатура. Торняк е с дълги крайници и едро тяло, с добре развит гръден кош. Главата на Торняк е едра, с широка муцуна, която завършва с голям черен нос. Главата на Торняк е едра, с клиновидна форма. Челюстите са силни, с едри зъби. Очите на Торняк са с бадемовидна форма и тъмен цвят. Ушите са едри, клепнали, с триъгълна форма. Шията на Торняк е мускулеста и сравнително къса.

Козината на муцуната, предната част на краката и върху лапите на Торняк е къса, останалата козина е дълга, гъста и с плътен долен слой. Козината на Торняк е права или леко вълниста. Дългата козина около главата на Торняк образува грива, а на задните крака има дълги украсяващи косми. Опашката на Торняк е дълга, покрита с дълга козина, като долната част е покрита с едри ресни. Кучетата от породата Торняк носят опашката си високо вдигната.

Куче Торняк

Козината на Торняк е двуцветна или трицветна, но преобладаващият цвят винаги е бял. Петната на Торняк са в различни цветове - черен, рижав, кафеникав. Сивите петна не са желателни, но са допустими. Едноцветната козина се смята за отклонение от стандарта на Торняк. Селекционери са създавали нарочно различни цветове козина на Торняк, за да може произходът на кучето да си личи още от пръв поглед.

Грижи за Торняк

Торняк ще се чувства най-добре, ако живее в двор, в който има овце или крави, за да се чувства полезен. Ако Торняк се отглежда като домашен любимец, перфектно за него е да живее в дворно място, но без да се връзва на верига, защото има нужда да тича свободно. Торняк издържа на ниски температури, но през лятото е добре да има дебела сянка, под която да се скрие от палещите слънчеви лъчи.

Козината на Торняк е добре да бъде разресвана два или три пъти седмично, за да не се сплъстява. Добре е очите и ушите на Торняк да се преглеждат редовно, за да се избегнат сериозни инфекции. Ако се отглежда в апартамент, което не е препоръчително, Торняк има нужда от по няколко часа разходки всеки ден. Освен от физическо натоварване Торняк има нужда и от психологическо развитие, за да се поддържа в добра кондиция. Торняк винаги е готов за игри, когато стопанинът му има време за него.

Обучение на Торняк

Торняк се поддава лесно на обучение, тъй като е изключително умно куче. Торняк има невероятна памет и с лекота може да научи дори сложни команди. Торняк има нужда от ранна социализация и да бъде научен да изпълнява командите на стопанина си, за да може да се овладеят нежелани ситуации. Възможно е Торняк да откаже да изпълни дадена команда - в такива случаи не се препоръчва да се наказва Торняк физически, а да се даде почивка на кучето и след това обучението да продължи, като се изисква категорично от него да изпълнява командите, без да се прибягва до физическа сила.

Хранене на Торняк

Торняк няма претенции по отношение на храната и може да бъде хранен както с натурални продукти, така и със специални храни за кучета - гранулирани или консервирани. Не се препоръчва да давате на Торняк прекалено гореща или прекалено студена храна, сурови яйца и сурова риба, тестени и захарни изделия, пържено и пикантно, прясно мляко и тръбни кокали.

Порода Торняк

Торняк може да се храни с агнешко, пилешко, заешко, телешко месо и субпродукти. Не се препоръчва да се дава на Торняк овнешко и свинско месо, както и техните субпродукти, тъй като са прекалено мазни за кучетата от тази порода. Твърдо сварени яйца, зеленчуци - сурови и термично обработени, различни видове плодове, кисело мляко и извара допълват менюто на кучетата от породата Торняк.

Заболявания на Торняк

Торняк може да страда от тазобедрена дисплазия. Ставите на Торняк са много слаби преди навършване на една година, затова кучето трябва да се щади и да не се подлага на прекалено физическо натоварване. Кучетата от породата Торняк не трябва да ходят по стълби до шестия си месец, тъй като това може да доведе до сериозни проблеми със ставите. Торняк може да страда от различни видове дерматити.

Любопитни факти за Торняк

Торняк е със спокоен характер и е изключително миролюбив. На пръв поглед Торняк е флегматичен, но това не е така - при най-малкия намек за опасност това куче е готово да участва в битка, дори противникът да е по-голям от него. Торняк е много привързан към стопанина си и иска да му се обръща внимание, но никога няма да настоява за това и да досажда. Торняк винаги излиза победител от схватката с вълк.

Недостатъци на Торняк

Торняк недоверчиво се отнася към непознати и може да атакува човек, ако помисли, че той е заплаха за стопанина му. Торняк може да изпадне в депресия, ако не получава възможност редовно да тича и да изразходва енергията си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати