Miau.bg»Статии»Кучета»Породи Кучета»Отглеждане на Унгарска хрътка

Отглеждане на Унгарска хрътка

Нина 2Нина 2
Новак
34542
Унгарска хрътка

Унгарска Хрътка е перфектен помощник на ловеца и е известна със своята неуморност и желание за участие в ловния процес. Унгарска Хрътка е популярна порода, която се отглежда и като домашен любимец, известен с добрия си характер.

История на Унгарска Хрътка

Историята на Унгарска Хрътка започва преди около хиляда години и се смята за една от най-старите унгарски породи. Кучетата от тази порода не са се променили много през вековете. Унгарците са убедени, че прародителите на Унгарска Хрътка са Панонските ловни кучета, обитавали Карпатите.

През вековете тези верни и неуморни кучета са били задължителна част от кучкарника на унгарските владетели. Унгарските аристократи използвали кучетата от породата Унгарска Хрътка за лов и се смятало за проява на лош вкус да нямаш подобно куче в имението си.

По време на Втората световна война Унгарска Хрътка почти изчезва. В Румъния кучетата от тази порода са избити до едно, за да не напомнят за унгарската окупация на държавата. За щастие на селекционерите няколко кучета от породата Унгарска Хрътка оцеляват в Унгария и от тях започва възстановяването на породата.

Стандарт на Унгарска Хрътка

Съществуват две разновидности на породата Унгарска Хрътка - дългокрака и късокрака. Късокраката Унгарска Хрътка става висока до 50 сантиметра, а дългокраката - до 65 сантиметра. Унгарска Хрътка тежи от 30 до 35 килограма. Главата на кучетата от породата Унгарска Хрътка е издължена, с леко изпъкнал черен. Очите са средни по размер, с овална форма и са леко скосени.

Те са тъмно кафяви. Ушите на Унгарска Хрътка са широки в централната си част и се стесняват леко към върха, който е заоблен. Ушите на кучетата от тази порода са клепнали и нямат гънки. Тялото на Унгарска Хрътка е мускулесто, леко скъсено. Гръдният кош е добре развит, коремът е прибран. Крайниците са мускулести, с кръгли лапи.

Опашката на кучето е разположена ниско и се вдига не по-високо от линията на гърба по време на движение. Козината на кучетата от породата Унгарска Хрътка е различна в зависимост от типа на кучето - козината на дългокраките представители на породата е черна, с рижави петна на веждите, муцуната и крайниците.

Унгарска визла

Козината на късокраките представители на породата Унгарска Хрътка е червеникаво кафяв със светли петна на корема и крайниците. И двата типа кучета от породата Унгарска Хрътка могат да имат бели петна на челото, лапите, гърдите и на върха на опашката. Козината на дългокраките Унгарски Хрътки е по-дълга от тази на късокраките.

Грижи за Унгарска Хрътка

Унгарска Хрътка има нужда от много движение. Тя ще се чувства най-добре, ако може да участва в лов, но ако това е невъзможно, е добре да ѝ се осигурят игри, които да напомнят за лов. Козината на Унгарска Хрътка трябва да се разресва два пъти седмично.

Не се препоръчва кучетата от тази порода да се къпят повече от четири пъти годишно. Перфектно за Унгарска Хрътка е, ако има възможност да живее на двор, за да може да тича по цял ден. Ушите на кучетата от тази порода редовно трябва да се проверяват, за да не възникнат усложнения от инфекции.

Обучение на Унгарска Хрътка

Унгарска Хрътка е с независим характер и може да откаже да изпълнява кучешка команда, която по нейна преценка не е необходимо да изпълнява. Но иначе кучетата от тази порода са много умни и лесно научават различни команди.

Не е необходимо много време, за да се обучи Унгарска Хрътка да донася по команда отстрелян дивеч. За да бъде обучено куче от тази порода, се изисква категоричност, без да се употребява физическа сила, която може напълно да откаже това гордо куче от обучението.

Хранене на Унгарска Хрътка

Унгарска Хрътка не проявява капризи по отношение на храната, така че с удоволствие ще хапва както консервирана или гранулирана храна за кучета с достатъчно висок процент на протеини, така и натурални продукти, допълнени с витамини и минерали. Унгарска Хрътка се храни с дивеч, заешко, агнешко, пилешко, пуешко и телешко месо, както и техните субпродукти, след термична обработка.

Свинското и овнешкото месо и техните субпродукти не са подходящи за кучетата от тази порода. Унгарска Хрътка може да хапва един път седмично сварена обезкостена морска риба. Допълвайте храната на Унгарска Хрътка с различни видове зеленчуци - сварени и сурови, както и с плодове, с изключение на банани и грозде.

Унгарска хрътка е ловно куче

Унгарска Хрътка може да хапва кисело мляко, извара, твърдо сварени яйца, сварен ориз и елда, попарени овесени ядки. Не е добре да давате на Унгарска Хрътка прясно мляко, тестени и сладки изделия, прекалено горещи и прекалено студени храни, пикантни и пържени храни, пушено месо.

Заболявания на Унгарска Хрътка

Унгарска Хрътка може да страда от заболявания на очите, както и от проблеми със стомаха и отделителната система. Унгарска Хрътка може да страда също така от тазобедрена дисплазия и от някои видове дерматити.

Любопитни факти за Унгарска Хрътка

Унгарска Хрътка е известна също така с наименованието Трансилванска Хрътка и Ердели Копо. Дългокраките представители на породата Унгарска Хрътка се специализират в лов на диви прасета, елени и рисове, а късокраките - в лов на лисици и зайци.

Кучетата от породата Унгарска Хрътка са живеели векове наред в Карпатите, където има много реки, гори и полета, затова те са подходящи за всеки вид лов. Унгарска Хрътка се използва в трудно проходими местности и през лятото, и през зимата.

Унгарска Хрътка не е много бърза, но е издържлива. Тя настига плячката и може да я задържи до идването на стопанина. Унгарска Хрътка има много добро обоняние и бързо открива дивеча. Кучетата от тази порода имат много специфичен силен глас, който може да бъде разпознат с лекота от ловците и от стопаните и познавачите на тази порода.

Унгарска Хрътка не се страхува от нищо и е готова да донесе отстреляна птица дори от блато. Унгарска Хрътка се ориентира много добре в непозната местност и с лекота разпознава места, където вече е помагала в лова.

Недостатъци на Унгарска Хрътка

Унгарска Хрътка може да прояви недоверие към непознати и дори да се държи с тях агресивно, ако прецени, че са заплаха за стопанина ѝ.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest