Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»Катаракта при кучета

Катаракта при кучета

Катаракта при кучетата

Очите на кучетата не са толкова различни от нашите. Те имат зеници, роговици, лещи, които работят подобно на човешките, въпреки че виждат нещата малко по-различно. Тъй като очите им са сходни, те могат да развият някои от същите очни заболявания като нас. Едно от тях, които нашите кучешки приятели споделят с нас, е катаракта – нарича се още „перде на окото“ и представлява замъглени очни лещи.

Какво представляват кучешката катаракта?

С напредването на възрастта кучетата развиват катаракта по същия начин, както хората с катаракта. Замъгляването се задържа в лещата на окото и не позволява на светлината да навлезе. В очите на Вашия любимец има вода и протеини. Катаракта се образува, когато протеините започнат да се събират и се образуват в облачно вещество в лещата на окото.

Какво причинява катаракта?

Катарактата е наследствена черта, така че ако кучето е една от породите, известни с катаракта, има голям шанс да я развият. Диабетът също може да я причини, както и наранявания на очите и напреднала възраст - тук замъгляването се появява внезапно.

Ако имате чувството, че кучето Ви страда от подобно кучешко заболяване на очите, се свържете с ветеринар, който ще го прегледа и ще установи дали всичко е наред и как да се подходи.

Ако катарактата се развие, защото кучето има диабет, тя може да се разшири бързо и да покрие цялата леща. Когато куче с катаракта не се лекува, то може да ослепее, но ако се хване навреме, състоянието може да се овладее с лечение или операция.

Кои породи кучета са податливи към катаракта?

Американски кокер шпаньол

Лабрадор ретривър

Пудел

Бостън териер

Как се диагностицира катаракта при кучета?

Лечение на куче с катаракта

Вашият ветеринарен лекар ще прегледа очите на Вашето кученце с помощта на фенер или чрез кръвни изследвания, с които да се провери дали всичко е наред и любимецът не страда от състояние, което да причини замъгляване на лещите.

Преглеждайте редовно очите на кучето си. Заведете кучето си на ветеринар, ако очите му изглеждат мътни или синкаво-сиви, също ако смятате, че не вижда.

Как се лекува кучешката катаракта?

Катарактата се отстранява с хирургична процедура под обща анестезия. Лещата се отстранява и лекарят я заменя с такава, изработена от пластмаса или акрил. Може да има нужда от операция само на едното око или и на двете очи.

Грижа за кучето след лечение на катарактата?

Очите на кученцето ще бъдат чувствителни след операцията, така че то трябва да бъда е поставено в защитна яка, за да не ги търка или нарани. Ще са изписани и капки за очи. Вашият домашен любимец ще трябва да си почине и да остане в спокойна среда за няколко седмици, докато очите му заздравеят. Ако забележите някакви усложнения, незабавно уведомете вашия ветеринарен лекар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest