Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»Здравословни проблеми на домашния любимец, за които може и да не разберете

Здравословни проблеми на домашния любимец, за които може и да не разберете

Здравословни проблеми на домашния любимец, за които може и да не разберете

Много често собствениците на домашни любимци отлагат или съвсем забравят за необходимите ваксинации и прегледи на животните си, само защото те изглеждат здрави. Това е много грешно мислене, защото въпреки че едно куче или коте изглежда добре в очите ви, то все пак може да страда от редица здравословни проблеми, които не са забележими на пръв поглед.

Ето кои са най-често срещаните здравословни проблеми при домашните любимци, които не си личат на пръв поглед, но ако не бъдат лекувани навреме, могат да доведат до сериозни усложнения и дори смърт:

Хипертиреоидизъм

Ако вашата възрастна котка има много енергия, може да се потупвате по гърба за това в каква страхотна форма е тя. Възможно е също така обаче тя да е развила хипертиреоидизъм - излишък на тиреоидни хормони в кръвта. Това е проблем, който обикновено се забелязва при застаряващите котки. Други често срещани признаци включват загуба на тегло и повишен апетит. Така че, дори да смятате, че всичко е наред защото котката ви е активна, храни се добре и няма наднормено тегло, това, което може да се случва е, че тя да е на път да развие високо кръвно налягане, сърдечна недостатъчност, внезапна слепота и хронично повръщане и диария. Ако това състояние не се лекува, хипертиреоидизмът може да доведе до смърт.

Добрата новина е, че хипертиреоидизмът е лечим при някои котки и може да се контролира с лекарства при други. Болестта може да бъде овладяна с хапчета или специална диета или излекувана с лечение с радиоактивен йод или хирургично отстраняване на щитовидната жлеза.

Хипотиреоидизъм

Това е заболяване при домашните любимци изразяващо се с дефицит на тиреоидния хормон, и е обратното на хипертиреоидизма. Обикновено засяга кучета на средна или напреднала възраст. Признаците на хипотиреоидизъм не са толкова изявени. Ако изобщо забележите нещо, може да е, че вашето куче е по-малко енергично и изглежда, че по-често се разболява. Също така козината на кучето може да изглежда суха, люспеста или особено мазна. Кучето може да наддава килограми, дори вече да не яде толкова. При преглед вашият ветеринарен лекар може да забележи по-бавен пулс.

Подобно на хипертиреоидизма, хипотиреоидизмът се диагностицира с физически преглед и кръвен тест. Той също може да се контролира с лекарства, давани ежедневно.

Заболяване на бъбреците

Болна котка

Бъбречната недостатъчност е често срещан проблем при по-възрастните котки. Признаците за това заболяване включват пиене на повече вода от обикновено и след това, разбира се, пишкане по-често от обикновено - дотолкова, че котката често не може да стигне навреме до котешката тоалетна. Възможно е да стане и по-чувствителна към миризмата в тоалетната или чистотата й.

Въпреки че бъбречната недостатъчност не може да бъде излекувана - освен ако нямате пари за бъбречна трансплантация - тя може да се контролира в продължение на месеци или дори години с диета, лекарства и подкожни течности, които можете да се научите да давате и у дома.

Сърдечни заболявания

Сърдечните заболявания не са основната причина за смърт при кучета или котки, но не са и рядкост. Изчислено е, че приблизително 10% от кучетата развиват сърдечни заболявания, а клапанните заболявания представляват по-голямата част от тези случаи. Кучетата също могат да развият разширена кардиомиопатия. Котки на всяка възраст могат да развият хипертрофична кардиомиопатия.

Признаците на сърдечни заболявания при вашето куче или котка, които ветеринарният лекар може да открие по време на преглед, могат да включват шум в сърцето, сиви или синкави венци, шумно дишане и натрупване на течности в корема или белите дробове. Тези състояния не се лекуват, но понякога може да се контролират в продължение на месеци или дори години с лекарства, особено когато болестта бъде хваната рано.

Болка

Болката не е точно болест, но тя придружава много различни заболявания на всички етапи от живота. Артритът, зъбните заболявания, ракът, нараняванията и много други могат да причинят болка на нашите домашни любимци, но за да я забележим в държанието на животното тя трябва да е наистина силна.

На повечето животни им е заложено да не показват, че ги боли, тъй като в дивата природа показването на слабост е като покана за нападение. Те не знаят, разбира се, че ние просто искаме да помогнем, затова правят всичко възможно, за да скрият дискомфорта, което ни пречи да забележим проблема веднага.

С пипане и натискане на части по тялото по време на преглед, тестове за обхват на движението, както и чрез разпознаване на едва забележими признаци като прегърбен гръб, летаргия, липса на апетит или рязко намаляване на физическата активност, ветеринарят или дори стопанинът може да открие източника на болката, която домашния любимец се опитва да скрие. Кучето или котката може да се нуждаят от почистване на зъбите, програма за отслабване, лекарства за болки в ставите или дори хапчета за облекчаване на болка от нараняване.

Следващият път, когато решите да пропуснете или отложите прегледа на домашния си любимец, имайте предвид, че той остарява по-бързо от вас и не може да каже, ако не се чувства добре. Независимо дали сте забелязали проблем с него или не, направете услуга на себе си и на малкия си приятел и се уверете, че той е в добро състояние, за да ви придружава и да ви радва още дълги години.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest