Miau.bg»Статии»Кучета»Хранене и Отглеждане»Как да се грижим за домашните любимци през зимата

Как да се грижим за домашните любимци през зимата

Teodora MishinevaTeodora Mishineva
Новак
503
Грижи за домашните животни през зимата

Бозайниците и птиците усещат студа. Всеки отделен вид има граници на температура, които предпочита. Отвъд тях има по-големи граници, които животното може да толерира и да оцелее, но те невинаги са комфортни за живот.

Ако вашият любимец се е наслаждавал на живот на двора през лятото, то със сигурност ще предпочете да го пуснете вътре на топло през зимата. Температурите тогава могат сериозно да компрометират имунната система на питомеца ви, дори и при едри породи кучета, затова ако имате възможност, приберете ги вътре.

Как да се погрижим за домашните животни през зимата?

Ако все пак не можете да приютите животинчето вътре, осигурете му добър подслон навън, далеч от сняг, дъжд и вятър. За допълнителен комфорт поставете в къщичката на кучето му одеяла и възглавници, които ще изолират студа и ще му помогнат да задържи топлината си.

Ако вашето куче или коте предпочита да се крие в гаража, подсигурете се, че сте скрили антифриза на недостъпно място. Антифризът е толкова токсичен, че дори едно близване може да се окаже фатално.

Котка през зимата

В студените зимни дни по време на разходка за късокосмести породи кучета се препоръчва да са облечени с кучешки якета или пуловерчета. Това е изключително важно за дребните породи кучета, които лесно могат да настинат от студения вятър.

Освен качествената храна, която трябва да се дава през цялата, през зимата специално внимание трябва да обърнете на водата. Ако водата е навън, тя лесно може да замръзне, затова трябва да я сменяте често с топла вода.

Какво са другите грижи за кучето през зимата?

Студеното време също така носи и проблеми с лапичките. Както кожата на ръцете изсъхва и се напуква, лапичките могат да измръзнат и да образуват пукнатини с кръв. Съществуват специални мазила за лапи, които ги предпазват от вредното влияние на зимата. В магазините се продават специални кучешки ботушки, които са опция, ако кучето ви не се дразни от тях.

След всяка зимна разходка на кучето е важно да измиете лапите на кучето и да проверите за наранявания. По този начин не само ще стоплите лапичките, но и ще отстраните солта, която се използва против заледяване и задълбочава напукването.

Не къпете кучето през зимата, ако не е наложително

Ако се колебаете дали да изкъпете любимеца си, по-добре отложете това занимание да топлите сезони. Ако банята е наложителна обаче, то задължително дръжте животинчето на топло докато не изсъхне напълно. Може да го подсушите с кърпи или ако не го е страх – със сешоар.

Дребните животни, които живеят в клетки, са най-чувствителни на студа. Тъй като не могат да отидат на друго по-топло място, трябва да сте сигурни, че клетката не е на студено. Най-честите грешки са да оставите клетката на студен под, по пътя на течение или пред/под климатика. Въпреки че климатикът пуска топъл въздух, въздушните течения могат да доведат до настинка.

Това бяха най-важните зимни грижи за домашни любимци. Следвайте ги, за да се радвате на щастливо и здраво пухче у дома!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest