Miau.bg»Статии»Кучета»Породи Кучета»Най-важното за породата Нормандски басет

Най-важното за породата Нормандски басет

Най-важното за породата Нормандски басет

В голямото семейство на басетите видно място заема Нормандският басет. Това е упорито и гръмогласно гонче, което се характеризира с много фино обоняние. По тази причина не е необходимо да полага големи усилия, за да следва дирята.

Характеристика на басетите

Баседската хрътка, чиято разновидност е нормандското ловно куче, произхожда от Франция, както болшинството животни за лов. Късокраките гончета, високи най-много до 38 сантиметра и с тегло до 9 килограма, с дълги уши са отличен избор за преследване на дивеча заради отличното им обоняние. Това са кучета с дълги уши, с които се отличават сред другите породи, са в помощ на следването на дирята, защото се влачат по земята и събират обонятелните молекули.

Доста ниски са, което подсказва и името на цялата порода, точно такива, каквито са искали монасите от манастира Свети Хуберт в средновековна Франция. Кучето с къси крака е в състояние да души под гъстите храсти и ниски горски дървета. То е отличен преследвач, който не убива дивеча, а само го открива и задържа до пристигане на ловеца.

Впоследствие басетите са пренесени в Англия, където с кръстосване се развива британската версия на късокракото куче. Във Франция популярността им се засилва особено при император Наполеон ІІІ. В САЩ първият екземпляр е пренесен като подарък за президента Джордж Вашингтон. През 1863 година на Парижкото изложение кучето вече добива широка популярност.

Днешният стандарт е установен от Леон Верние и е комбинация от характеристиките на двете разновидности на породата. Този стандарт е одобрен преди 55 години.

Басетите изглеждат сериозни и нацупени, но всъщност са общителни и игриви кучета, което ги прави отличен избор за домашен любимец. Освен това се привързват към стопаните си, много обичат децата и играят и с останалите домашни животни. Отнасят се спокойно към непознати и само при опасност лаят силно. Обичат да имат компания и ако стоят продължително сами у дома, най-добре да е с други животни или поне с подходящи играчки.

Това куче не е особено инициативно. Ако бъде оставено, то ще мързелува, а това води до наднормено тегло при кучето и всички придружаващи състоянието кучешки болести.

Трябва да се внимава с движението на басета при растежа. Добре е да бъде оставян на спокойствие, за да не се увредят ставите му.

Басет

Първите басети от ХVІ век, приличали много на нормандското куче от породата, което съществува и днес. То заслужава специално внимание.

Произход на нормандския басет

Нормандски басет е една от общо шест породи френски басети. Първата поява на вида е от 1600 година, от Артоа и Нормандия, френски области, с добре развити ловни традиции.

Двете ловджийски кучета са твърде подобни, с единствената разлика, че гончето на Артоа е по-голямо по размер и се причислява в групата на големите кучета, за разлика от нормандското, което е по-малко и е куче среден размер. Днес се използват предимно за лов, за разлика от нормандските, които имат разклонение и като домашни кучета.

Нормандските басети днес са кучета за лов на дребен дивеч. Те могат да се използват при индивидуален или групов лов. Обичат да ловуват зайци, но и едър дивеч, като елен, не е непосилен за тях.

Това куче подплашва и проследява дивеча много уверено. Те не са бързи, но работят методично, упорито и са много шумни.

Нормандският басет по външен вид прилича много на класическото куче от породата и бигъл само че е по-леко. Нормандците са ниски, с прави крака, а тялото им е два пъти по-дълго, отколкото високо.

Главата им има форма на овал, шията им е с малка гуша, с гладки мускули и средно количество гънки. В гръдния кош е ясно изразена гръдната им кост. Те са кучета с къса козина, двуцветна, или трицветна. Двуцветните са обагрени в жълтокафяво и бяло, а трицветните, освен жълтото, кафявото и бялото имат и черни краски. Краката им са бели.

Куче Нормандски басет

Тази порода е толкова популярна в родината си, че се създава и развъден клуб, който ръководи този толкова важен процес - развъждането на животните и следи за чистотата на линията. Преди 92 години клубът е оглавен от Леон Верие. Той изразява намерение да засили нормандския характер на породата, с което да го отличи по-ясно от гончето на Артоа.

Три години по-късно излиза книга на стандартите, в която се казва, че нормандският басет трябва да бъде само на една крачка от нормандски тип, без да се наблюдава следа от гончето на Артоа. Този факт е отбелязан в Международната федерация по кинология. След този момент норманското куче басет се обособява като напълно чист вид, без примес от гончетата Артоа.

Според характеристиките категорията им се води средно голяма, продължителността на живота им е 12- 15 години. В последствие се развиват в две насоки. Едната е ловни кучета с прави крака. Втората група са кривокраките и с увиснали уши. Те са кучета за компания и развлечение.

Характер и поведение на нормандския басет

Както всички басети, по характер нормандският басет е весело и общително куче. Много любящи са по природа. Обичливи, внимателни, лоялни кучета, те са отлични компаньони. Обичат децата и се разбират добре с всички членове на семейството, в което се отглеждат. Непретенциозни са, не изискват прекомерни грижи.

Обучението на нормандския басет трябва да започне рано, както на всички басети. Стопанинът трябва да бъде търпелив и внимателен, тъй като тази порода също се губи лесно при лов, защото се унася в преследване на дивеча, и ако не е добре обучено да изпълнява командата за връщане, може да не успее да намери отново стопанина си.

Здравословни проблеми при нормандския басет

Бременност при басет

Кучето страда от болестите, характерни за всички басети. Те са основно дерматологични - много често развиват дерматити. Срещат се репродуктивни проблеми, както и стомашни заболявания. Както повечето басети и това боледува от колит. Глаукомата, кучешката тазобедрена дисплазия, артритните заболявания, превъртането на стомаха при кучето - са все болести, които трябва да се имат предвид от стопаните. Тези кученца много често осакатяват заради късите си и крака. Така че следете за всички характерни заболявания при басетите.

Хранене на нормандски басет

Грижите за басета не са специални. Изисква се минимална поддръжка на козината. Чистенето на ушите на кучето, очите и гънките на кожата е регулярно, както при всички представители на породата.

Храненето на нормандския басет не се отличава от това на останалите басети. Изисква се балансиран хранителен режим, съдържащ всички необходими групи хранителни вещества, особено протеини. Постоянният достъп до прясна вода е задължителен. Трябва да се има предвид опасността от затлъстяване, затова храненето не може да е безконтролно.

Няколко факта за нормандския басет

Нормандския басет е изключително търпеливо и толерантно куче както към децата, така и към други животни.

Този представител на басетите е трудно за дресиране куче, както и останалите от породата и трябва да бъде подканян и подкупван с лакомства, но бързо забравя наученото.

Заради дължината на телата си, тези кучата не трябва да се качват и слизат по стълби поне до 1, 5 години.

Най-възрастният басет е доживял до 16, 7 години.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest