Най-дълго живеещите животни се отличават с характеристики, които забавят, а понякога дори спират или обръщат процеса на стареене. Сред тях има шампиони, преживяващи векове в една стабилна и постоянна среда, каквато дават океаните в големите дълбочини.
Животът в човешкото общество не може да осигури на представителите на животинското царство, които споделят човешкото ежедневие, такива условия, затова тяхното дълголетие е значително по-късо.
Всеки стопанин на домашен любимец се интересува от продължителността на живота на вида животно, което иска да прибави към членовете на семейството си, за да се радва по-дълго на тяхната безусловна любов, радостта и утехата, които носят в дома.
Различните животни имат разнообразни нужди, благоприятстващи продължителността на живота им, затова информацията за тези условия е подходяща за всеки бъдещ стопанин, който се интересува от този въпрос.
Кучета
Кучетата имат средна продължителност на живота от 10-15 години.
Този период варира според здравословния статус и грижата за животното, както и от неговата порода.
Малките породи живеят повече по правило. Дълголетните породи кучета достигат средно 15-20 години.
Големите породи имат по-къс живот - от 7 до 10 години.
Грижата за дълголетието на домашния любимец включва добро хранене, редовна ветеринарна грижа, подходящ режим на движение. Ваксините и превенциите за паразити също са фактор за по-дълъг живот.

Котки
Средната продължителност на живота на котките в дома е 12-18 години, макар че най-дълголетните породи котки надвишават тези цифри.
Породата и тук има значение, но по-важното при този домашен любимец е колко време прекарва в жилището на човека. Котки, които живеят само в дома, могат да достигнат до 20-годишна възраст.
Котешкото здраве зависи също от балансираната диета, грижите за зъбите на котката и редовните ветеринарни прегледи. Играчките, катерушките и активното участие на стопанина в ежедневието на домашния питомец помагат за поддържане на физическата и умствена активност на пухкавия домашен приятел.
Птици
Най-често отглежданите птици са папагалите. Дълголетните видове папагали живеят 20-50 години е средната продължителност на живота им, в зависимост от породата.
Вълнистите папагалчета и канарчетата, които също са сред често отглежданите, е от 5 до 15 години.
Птиците като цяло изискват специфична среда на живот, включващи клетка, правилно хранене и социализация. Чистата вода, диетата и играчките са важни за развитието на ума, което е определящо за тях и продължителността на живота им.
Гризачи
В дома се отглеждат основно:
- Хамстери - живеят средно 2-3 години
- Морски свинчета -живеят средно 4-6 години
- Плъхове - живеят средно 2-4 години

Гризачите имат сравнително къс живот, но са чудесни домашни любимци, много интересни за наблюдение. Имат нужда от подходяща клетка или терариум, редовно почистване, подходяща храна, грижа за зъбите и ноктите им, които растат постоянно.
Риби
Златните рибки са много дълголетни, достигат до 10-15 години, докато други популярни риби като бетата живеят едва 2 до 5 години.
За дълголетието им е важна средата на обитаване, температурата и рН на водата, чистотата, качествената храна.
Влечуги
Обикновено в дома се отглеждат:
- Костенурки, които живеят средно 30-50 години, а някои видове дори до 100 години
- Гекони - 10-20 години
- Змии - 15-25 години
Влечугите могат да са дълголетни домашни любимци, стига да им се осигури висока температура, осветление и влажност. Разнообразната диета, съобразена с нуждите им, също е важен фактор за дълъг живот. Признаците на заболяване изискват бърза намеса на ветеринарен специалист.
Вижте още кои видове рибки живеят дълго.