Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Сърдечни заболявания при котки

Сърдечни заболявания при котки

Сърдечни заболявания при котки
Безшумна пила за нокти за домашни любимци
Препоръчано за теб:
Безшумна пила за нокти за домашни любимци
43.00 лв.
Виж ››

Сърдечното заболяване при котката, наричано още кардиомиопатия, в крайна сметка засяга способността на сърцето да се свива, силата на тези контракции и общото количество кръв, разпределено в тялото.

Котешкото сърце е мускул, съставен от четири камери - две предсърдия и две вентрикули. Предсърдията служат като вместилища за кръвта, навлизаща в сърцето, от белите дробове от лявата страна и тялото от дясната страна. Оттам кръвта се изпомпва във вентрикулите и след това или се влива в белите дробове от дясната страна, за да вземе кислород, или излиза от лявата страна в аортата (най-голямата артерия на тялото), за да достави наситена с кислород кръв в тялото.

Тъй като сърцето е мускул, извършването на каквато и да е работа извън нормалната му дейност води до удебеляване и уголемяване. Тъй като мускулните стени се удебеляват, те стават по-малко еластични и по-малко способни да се отпуснат, предотвратявайки вентрикулите да се напълнят с достатъчно кръв.

В резултат на това кръвта се връща обратно в белите дробове и се развива сърдечна недостатъчност. Удебеляването, което се получава, може също да доведе до аритмии (неправилен сърдечен ритъм), както и до развитие на съсиреци.

Видове сърдечни заболявания при котки

Сърдечно заболяване при котки може да възникне в резултат на много различни необичайни процеси в сърцето, като ненормален ритъм, ненормален сърдечен мускул, ненормално свиване, заболяване на сърдечните клапи или някаква комбинация от горните.

Заболяването на сърдечния мускул традиционно се класифицира като първично (вродено) или придобито.

Вродени котешки сърдечни заболявания

Котешки сърдечни болести

Хипертрофичната кардиомиопатия, със или без систолично предно движение на митралната клапа, е най-честата форма на сърдечно заболяване при котки. При това заболяване мускулните стени на лявата камера се удебеляват. Това е прогресиращо заболяване и систоличното предно движение на митралната клапа възниква, когато митралната клапа бъде „всмукана“ в аортата по време на контракция, причинявайки временно блокиране, ограничаване на кръвния поток и повишаване на налягането.

Придобити котешки сърдечни заболявания

Разширената кардиомиопатия често се приписва на хранителен дефицит на аминокиселината таурин. Заболяването е разширяване на всички сърдечни камери, което води до по-тънки стени и повишено натоварване на сърцето и в крайна сметка до загуба на сила на свиване и сърдечна недостатъчност.

Рестриктивна кардиомиопатия, при която мускулът става твърд и по-малко гъвкав. Обикновено лявата камера е само леко увеличена. Предсърдията обаче са увеличени и обикновено е налице недостатъчност на митралната клапа.

Аритмогенна дясна вентрикуларна кардиомиопатия, при която дясната камера се разширява с по-тънки стени. Тази кардиомиопатия често води до десностранна сърдечна недостатъчност.

Некласифицираната кардиомиопатия се използва като всеобхватен термин за тези заболявания, които не се вписват в никоя конкретна категория.

Има и други видове котешки сърдечни заболявания, които могат да възникнат вторично като усложнение на друго заболяване като рак, хипертиреоидизъм или хипертония (високо кръвно налягане).

Симптоми на сърдечни заболявания при котки

Болести на сърцето при котките

Много котки със сърдечно заболяване могат да бъдат асимптоматични (да не показват видими признаци), което прави диагностицирането на състоянието предизвикателство. За съжаление, при някои котки единственият симптом е внезапната смърт. Други котки могат да получат следното:

- раздуване на корема;

- абнормни сърдечни звуци;

- хладни крайници (котката е студена на допир);

- намален апетит на котката;

- сърдечна недостатъчност;

- летаргия на писаната;

- бледи или сини венци;

- респираторни промени като повишена честота на дишане, дишане с отворена уста, задъхване, затруднено дишане и кашлица (рядко);

- внезапна пареза или парализа на задните крайници, най-често причинена от тромб в долната част на гръбначния стълб, придружен с болка и силна вокализация;

- повръщане при котката;

- слаб пулс, усеща се от вътрешната страна на бедрата на котката.

Вижте и други чести болести при котките и знаци, че котката има нужда от ветеринар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest