Ако вашето куче има анемия, болестта може да показва, че вашият домашен любимец страда от основно заболяване или състояние.
Анемията се случва, когато тялото на вашия домашен любимец не произвежда достатъчно хемоглобин или червени кръвни клетки или когато вашето куче претърпи тежка загуба на кръв в резултат на състояния като стомашни язви или рак. Сериозно нараняване или инцидент също може да доведе до анемия.
Какви са различните видове анемия при куче
- Анемия при загуба на кръв: Ако кучето ви страда от тежка загуба на кръв поради нарушение на кръвосъсирването, нараняване или операция, това може да доведе до анемия при загуба на кръв. Вътрешно кървене поради паразити, рак, язви или други здравословни проблеми също може да бъде виновникът;
- Апластична или нерегенеративна анемия: Кучетата могат да развият апластична или нерегенеративна анемия в резултат на недостатъчно производство на червени кръвни клетки. Заболяване на костния мозък, бъбречно заболяване, излагане на токсини, парвовирус, лекарства за химиотерапия и други определени лекарства също могат да причинят тази форма на анемия;
- Метхемоглобинемия: При кучетата някои генетични заболявания могат да доведат до твърде много метхемоглобин в кръвта и да причинят метхемоглобинемия. Това състояние може да се дължи и на излагане на токсини, включително някои лекарства, предназначени изключително за човешка употреба, като бензокаин, ацетаминофен или ибупрофен;
- Хемолитична анемия: разграждането или унищожаването на червените кръвни клетки в тялото на вашето куче може да доведе до хемолитична анемия. Тази форма на анемия често е резултат от имуномедиирана хемолитична анемия или неимуномедиирана форма на заболяването (причинена от токсини, паразити, ниски нива на фосфор или наследствено заболяване).
Какви са симптомите на анемия при кучета
Ако кучето ви страда от анемия, може да забележите един или повече симптоми, които ще варират в зависимост от основната причина за състоянието на вашето куче. Сред тях са:
- бледи кучешки венци, очи или уши;
- слабост или летаргия;
- черни изпражнения;
- учестен пулс или учестено дишане;
- подуване на челюстта или лицето;
- повръщане;
- загуба на апетит при куче;
- загуба на тегло при опашаткото.
Какво причинява анемия при кучета
Многобройни състояния могат да доведат до развитие на анемия на вашето куче. Някои от най-честите причини за анемия при кучета включват:
- хронични заболявания, които потискат производството на червени кръвни клетки;
- болест на Кушинг;
- инфекциозни заболявания (включително кучешка чума);
- кървене от червата;
- лекарства, които пречат на производството на червени кръвни клетки;
- тежка загуба на кръв поради нараняване или злополука;
- загуба на кръв, причинена от паразити при кучето;
- отрови или токсини;
- рак;
- болести, пренасяни от кърлежи, като лаймска болест;
- болест на костния мозък;
- бъбречно заболяване;
- хипотиреоидизъм.
Как се лекува анемията при кучета
Ако вашето куче е диагностицирано с анемия, вашият ветеринарен лекар ще препоръча лечение въз основа на това, което причинява състоянието. Някои лечения, които вашият ветеринарен лекар препоръчва, могат да включват:
- интравенозни течности;
- обезпаразитяване или лекарства против паразити;
- стомашно-чревни лекарства;
- химиотерапия;
- хирургия;
- промяна в съществуващите лекарства;
- антибиотици или имуносупресивни лекарства;
- кръвопреливане;
- трансфузия на костен мозък;
- добавки с калиев фосфат.
В зависимост от наличието на ефективно лечение на основното заболяване, прогнозата за кучета с анемия може да варира. За съжаление, анемията може да бъде индикация за много сериозно или фатално състояние, като автоимунно заболяване, отравяне или рак.
Ако вашият домашен любимец проявява признаци на анемия, свържете се с вашия ветеринарен лекар възможно най-скоро, за да насрочите преглед.
Мога ли да предпазя кучето си от развитие на анемия
Когато е възможно, вземете мерки за предотвратяване на анемията, като предотвратите състоянията, които я причиняват. Дръжте вещества, които са токсични за кучетата (като човешка храна и лекарства) далеч от вашето любопитно кученце и му осигурете здравословна диета. Тези действия могат да помогнат за предотвратяване на развитието на анемия на вашето куче.
Защитете кучето си от червеи, бълхи и кърлежи с целогодишни лекарства за предотвратяване на паразити и ще елиминирате друга потенциална причина.
Ако имате порода куче, което е предразположено към развитие на анемия (ши-тцу, лабрадор ретривър, кокер шпаньол и миниатюрен шнауцер), редовно планираните профилактични прегледи - на всеки шест месеца - при вашия първичен ветеринарен лекар може да помогнат за откриване на ранни признаци на анемия, така че вашето куче да може да получи диагноза и подходящо лечение, преди състоянието да стане по-тежко.