Miau.bg»Статии»Рибки»Аквариуми и Терариуми»Какъв трябва да е аквариумът за отглеждане на скаларии?

Какъв трябва да е аквариумът за отглеждане на скаларии?

Какъв трябва да е аквариумът за отглеждане на скаларии?

Много хора, които са избрали хобито да отглеждат рибки, дори не мислят кой регион на земното кълбо обитава определен вид и как да създадат условия, подобни на естествените. Една от най-популярните риби е скаларията (от латинското "Pterophyllum"). Те са обичани заради ефектния си външен вид, сравнителна простота на отглеждане и интересно поведение.

Скаларията е родом от реките на Южна Америка. Климатът на тези места допринася за развитието на водната флора, в която са се появили тези листовидни риби. Едно от имената дори така звучи - "крилат лист". По-романтичните европейски акваристи започнали да ги наричат „ангелска риба“. Сплескано отстрани и вертикално удължено тяло, създадено от природата за лесно движение в гъста водна растителност. Въпреки името, тези риби са хищници и, криейки се в гъсталаците, ловуват ларви на безгръбначни, скариди и малки риби.

Големина на аквариума за скаларии

Скаларията се предлага в няколко породи, които се различават значително по цвят, перки и форма на тялото. Външният им вид им позволява да се маскират, като се сливат с околната среда на местообитанието си. Както в природата, така и в домашния аквариум, тези риби могат да живеят повече от 10 години. Отглеждани у дома те достигат до 20 сантиметра, но само ако аквариумът е с капацитет над 200 литра. При по-малки аквариуми, скалариите няма да достигнат подобна големина.

Условия на аквариума за скаларии

Тъй като скаларията живее в крайбрежната зона на речните басейни на Южна Америка, се нуждае от аквариум с филтрирана вода, в който е важно да се следи гейзерът на входа на филтъра, така че да не създава силно течение. Този фактор причинява стрес при скаларията и води до бавен растеж и съкращаване на продължителността на живота. Рибите се развиват по-добре, живеейки на малки стада. За една двойка риби е желателно аквариум от 100 литра. Необходимо е наличието на гъстолистни водни растения, които трябва да се засаждат само по задната стена, така че рибата да има място за свободно плуване.

Температурата на водата е приемлива в доста широк диапазон, но оптимално е 22-28 °C по Целзий. Не се препоръчва да се държат скаларии в същия аквариум със златни рибки, тъй като тези видове риби се отглеждат при различни температури на водата. Златните рибки предпочитат по-студени води. Във всеки случай е задължителна смяна на водата, например веднъж седмично - 20% от напълнения обем.

Растения в аквариума на скаларията

Скаларии

Както вече споменахме, за да се чувства добре, в аквариума на скаларията трябва да има гъстолистни растения.

Има повече от 100 вида растения във всякакви размери и цветове. Уверете се, че живите растения, които избирате за вашия аквариум, са "водни" растения за аквариуми. Важно е да знаете, че аквариумите с живи растения изискват повече светлина, но някои растения като криптокорините и анубиите, ще се справят добре със слаба светлина.

Отглеждането на водни растения често е възможност за любителя да смеси градинарството с любовта си към рибите и другите водни растения и често води до създаване на ентусиаст по водни растения, ако има широк избор. Растенията трябва да се подрязват редовно, за да се предотврати прерастването им в аквариума. Мъртвите листа трябва да се отстраняват на ръка, за да се предотврати влошаването на качеството на водата от отломките. Трябва да се внимава да се избягва смесването на растения с растителноядни риби или безгръбначни.

Хранене на скаларии

Колко дълго и щастливо ще живее вашата скалария, зависи от правилното хранене. Както при всички риби, те нямат чувство за ситост, така че контролът върху количеството храна за скалария зависи изцяло от вас! Колкото по-млада е рибата, толкова по-често може да се храни (за добър растеж на малките е желателно като цяло 3-4 пъти на ден), възрастните риби се препоръчва да се хранят по-рядко, но в същото време, например, в сутрин и вечер. За скаларията подходяща естествена храна са молците. В прясна форма обаче може да съдържат инфекции и паразити, така че трябва да се измият и съхраняват във фризера. Варени и нарязани с нож скариди също ще бъдат полезни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest