Miau.bg»Статии»Живини»Шимпанзетата знаят кое е зло и кое – добро

Шимпанзетата знаят кое е зло и кое – добро

Шимпанзета

Наскоро списание Човешка природа публикува резултатите от мащабно изследване на реакциите и природата на най-близките до човека представители на животинския свят – шимпанзетата. В него се твърди, че симпатичните примати могат да различават доброто от злото.

Автор на научния труд е Клаудия Рудолф фон Рор от Университета на Цюрих. Според нея човекоподобните маймуни могат ясно да различат кога едно действие причинява зло и обратното, кога постъпките водят до добро.

Изследването е проведено в Швейцария, където в продължение на две години са наблюдавани две групи шимпанзета, живеещи в различни зоопаркове на алпийската страна. На човекоподобните маймуни били прожектирани два различни по съдържание видеоклипа. В тях маймуните гледали действия на други шимпанзета, които те не познавали.

В единия от клиповете сниманите маймуни правели ежедневните си неща като чупене на ядки, разходки и игра помежду си. Другият показвал агресивни сцени като убийство на бебе шимпанзе, извършено от други от неговия вид, както и бой между човекоподобни маймуни.

Учените, участвали в изследването, наблюдавали и анализирали през цялото време реакциите на човекоподобните участници в експеримента. Вниманието на маймуните се задържало по-дълго на клипа, показващ агресивните действия на техните родственици. Те не просто реагирали на писъците на бебето, но обръщали специално внимание точно на тези сцени.

Според учените именно тези реакции показали, че шимпанзетата правят разлика между насилието срещу безпомощен представител на техния вид и между възрастни. Проучването показало и че убийството на деца е социално неприемливо сред шимпанзетата.

Резултатите показват, че шимпанзетата разпознават нарушаването на социални норми както в собствената си група, така и в чужди групи, обяснява Рудолф фон Рор.

Професорът смята, че шимпанзетата все още не са успели да развият напълно нетърпимост към насилие в чужди групи от техния вид. Те по-скоро реагират, когато има заплаха за маймуните в собственото им обкръжение.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest