Miau.bg»Статии»Живини»Последна женска от изчезващ вид костенурки ще даде потомство

Последна женска от изчезващ вид костенурки ще даде потомство

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k44
Мекочерупчеста костенурка гигант

Костенурка от изчезващ вид е на път да даде потомство. Към днешна дата на науката са ѝ известни само четири екземпляра от вида мекочерупчеста костенурка гигант. От вида са останали една женска и трима мъжкари, съобщава iflscience.com.

И четирите животни са почти 100-годишни. Единствената женска от вида и един от самците обитават зоопарка в Суджоу, Китай вече почти десет години. Другите две костенурки пък са във Виетнам.

Дълго време специалистите, наблюдаващи индивидите от застрашения вид, се надявали те да дадат поколение, но чифтосването не се осъществявало. Тогава учените решили да предприемат мерки, надявайки се да спасят от изчезване тези необикновени костенурки.

След като женската така и не била оплодена по естествен път, на специалистите им хрумнало да помогнат при чифтосването на животните. Те опитали да извлекат семенна течност от мъжкия индивид, но тъй като познатите методи не дали добър резултат, се наложило да ползват електрошок.

Учените били наясно, че употребата на електричество с подобна цел може да се окаже доста рисковано, но все пак решили да опитат, надявайки се, че така най-после мекочерупчестата костенурка гигант ще даде поколение.

Експертите упояват самеца и започват да го изследват. Именно така разбират, че причината той да не е оплодил женската досега, се крие в неговите увредени репродуктивни органи.

Според учените те са пострадали, докато даденият мъжки се е сражавал за територия с друг свой събрат преди много време. След като проблемът най-после е бил разгадан, специалистите успяват да извлекат нужната им семенна течност и да оплодят единствената останала женска.

Мисията на зоолозите се оказва успешна. Специалистите предполагат, че до няколко седмици оплодената костенурка ще снесе към шест яйца. Тя ще бъде преместена в зоологическа градина в Чанша, откъдето всъщност е дошла.

Сега екипът, отговорен за оплождането, е в очакване на добрата вест. Според учените, ако всичко мине безпроблемно и потомството се излюпи здраво, това би донесло спасение на мекочепурчестата костенурка гигант поне за малък период от време.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest