Коала

Нина 2Нина 2
Новак
34541
Коала с малко

Коалата е едно от най-атрактивните и миловидно изглеждащи диви животни. Въпреки че не е мечка, коалата винаги предизвиква асоциация с плюшено мече, ленивец, дебело лори и червена панда. Затова е любима на хора на различна възраст. Те са дружелюбни и някои хора ги отглеждат като екзотични домашни любимци.

Произход на коалата

Смята се, че прародителите на съвременната коала са се появили преди около 24 милиона години. Според учените по онова време е имало около 20 вида торбести мечки. Въпреки че не е мечка, коалата е била наричана мече дълги векове. В Англия коалата била известна като маймунска мечка и дървесна мечка. Коалата била открита в Австралия от англичаните през XVIII век, когато експедицията на Джеймс Кук пристигнала на австралийското крайбрежие. Коалата обитавала различни части на Австралия, но в началото на ХХ век била напълно изтребена в южната част на държавата. В Западна Австралия днес също няма коали. Коали има на остров Кенгуру, тъй като в началото на ХХ век той бил изкуствено заселен с тези малки животинки.

Преди появата на европейците коалата ставала жертва на горски пожари и на липса на храна по време на суша. През ХIХ век обаче Коала става обект на лов заради меката си козина. В началото на ХХ век всяка година се изнасят по няколко милиона кожи от коала. Доверчивите животинки лесно ставали плячка на ловците. Поради този факт от 1927 г. ловът на коали бил забранен и популацията им започнала да се възстановява едва през 50-те години на ХХ век.

Как изглежда коалата

Коалата тежи от 5 до 14 килограма. Това миловидно животинче е със сплескан нос и големи уши. Козината на Коала е сива. Коалата прилича на вомбат, с когото е много по-близка, отколкото с мечките. Коала има много по-гъста и мека козина от вомбата. Козината на коалата е с дебелина около 3 милиметра.

Коала

Крайниците на коалата са приспособени за катерене. Предните крайници имат лапи с два противопоставени пръста, които имат по две фаланги, и три обикновени пръста, които имат по три фаланги. Всеки пръст завършва с дълъг силен окът, за да може коалата да обхваща с тях клоните на дърветата. Задните крайници на коалата имат по пет пръста, като един от тях е без нокът. Всеки един от пръстите на коалата има отпечатък като пръстовите отпечатъци при хората.

Зъбите на коалата са пригодени за тревопасен начин на живот - животното има остри резци, с които да отрязва листата, и тъпи кътници, с които да претрива листата. Интересен факт е, че мъжката коала има раздвоен пенис, а женската коала има две отделни матки като всяко женско торбесто животно. Заради този факт коалата е известна като двуутробно животно.

С какво се храни коалата

Коалата се храни само с евкалиптови листа. Те съдържат цианид, който е отровен за всяко животно. Коалите не са толкова чувствителни към цианид, но могат да се отровят - затова избират видове евкалипт, които съдържат по-малко цианид от останалите. Метаболизмът на коалата е два пъти по-бавен от този на повечето бозайници, благодарение на което не й трябва много храна. На ден Коала изяжда около половин до един килограм листа от евкалипт.

Размножаване при коалите

Коалата става полово зряла на 3 години. Това животно се размножава веднъж на една или на две години. Въпреки че е мълчаливо животно, мъжката коала издава звуци по време на размножителния период. Този звук е силен, но е с ниска честота и може да бъде чут от един километър разстояние. Колкото е по-силен викът на мъжкаря, толкова по-голям шанс има сред женските. Женската Коала води самотен начин на живот.

По време на любовния период мъжкарите се бият почти до смърт. По време на любовния период коалите се събират на големи групи от един мъжкар и няколко женски. Чифтосването се осъществява върху дървесен клон. След един месец женската ражда едно малко, което тежи 5 грама и е дълго 15 милиметра. Малкото само трябва да стигне до торбата на майката (като при кенгуруто), където остава половин година. След това още половин година то живее на гърба или на корема на майката. Женските напускат майката, щом навършат една година, а мъжките остават две или три години с нея.

Коала на Дърво

Факти за коалата

Изсичането на евкалиптовите гори с цел застрояване на площите води до намаляване на хранителните ресурси за коалите. На остров Кенгуру коалите, които там нямат естествени врагове, в началото на хилядолетието достигнали над 30 000 броя. Това довело до намаляване на възможността те да бъдат изхранвани поради липсата на толкова много евкалиптови дървета.

Предложението за умъртвяване на повече от половината популация животинки на острова не било прието. Но през 2015 г. в австралийския щат Виктория, където Коалите достигнали до 20 броя на един хектар, били убити 686 от тези животни с официална заповед на правителството. Според еколози прекалената популация на тези коали би довела до тяхната гладна смърт заради липса на достатъчно листа от евкалипт.

Когато ходят по земята, коалите използват четирите си крайника, а малките се возят на гърба на майката, като се вкопчват в козината й. Интересен факт е, че преди хиляди години прародителите на съвременните коали имали мозък, който изпълвал целия череп на животинките.

Днешните коали обаче са със значително по-малък мозък и това според специалистите се дължи на преминаването на изцяло растително хранене. Полукълбата на коала приличат на половинки орех, които не контактуват нито едно с друго, нито с костите на черепа, те са закрепени на върха на ствола на мозъка. Мозъкът на Коала е не повече от 0. 2 процента от цялото тегло на животното, останалата част в черепа е запълнена с гръбначно-мозъчна течност. Коала може да живее до 18 години.

Коалата може да виси на една лапа от дървото, без да пада. Тя спи върху дърветата, като заключва лапите си с извити нокти около някой клон. Когато коалата е изплашена, тя издава вик, който прилича на вика на малките деца. Дори когато не спи, коалата е неподвижна - така прекарва около 18 часа от денонощието. Тя слиза от дърветата само когато търси ново дърво. Но ако трябва да се спасява от преследване, коалата скача от дърво на дърво. Коалата може да плува добре.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest