Miau.bg»Статии»Кучета»Кучетата прихващат лошите настроения на собствениците си

Кучетата прихващат лошите настроения на собствениците си

тъжно куче

Изследователи са открили, че кучетата променят емоционалното си състояние спрямо емоционалните звуци, които чуват от хора и други кучета. Кучетата реагират подобно на емоционалните звуци от хора и кучета и изразяват отрицателни емоционални състояния, когато чуят отрицателни емоционални звуци.

Изследванията показват, че четириногите ни любимци могат да различават положителните и негативните звуци и са чувствителни към емоциите при хората. Изследователите от Университета по ветеринарна медицина във Виена установили, че кучетата в изследването им отговарят на модели, които показват емоционално заразяване от негативни звуци на хора и кучета.

Емоционалното заразяване е основен компонент на емпатията, дефиниран като автоматично и несъзнателно съвпадение на състоянието между два индивида. Наличието му е доказано при различни видове, вариращи от примати до гризачи. Няколко изследвания са доказали, че кучетата също го проявяват не само помежду си, а дори и към други видове като например хората.

При сравняване на положителни и отрицателни звуци и от двата вида – хора и четириноги, кучетата изразяват по-силна поведенческа реакция и негативни емоционални състояния след изслушването на негативни емоционални звуци.

За да извършат проучването, изследователите подбрали 53 възрастни домашни любимци от различни породи заедно със собствениците им. За тестване на човешките емоции смехът играел ролята на позитивен звук, а плачът – на негативен, а за тестване на кучешките лаят по време на игра бил позитивен, а скимтенето при изолация – негативен. Като контролни се пускали неемоционални звуци като неутрален женски глас, дъжд, шумолене на вятър.

куче

Опитът е проведен в две експериментални помещения. Във всяко имало по три дървени кутии, поставени зад стени. Изследователите постали в една от кутиите високоговорител и го прехвърляли между тях на случаен принцип, за да избегнат възможността кучетата да свикнат с местоположението му. На пода срещу кутиите било поставено одеяло за кучето, а до него имало стол за собственика.

По време на всяко изпитание собственикът е седял до любимеца си, но е инструктиран да не му обръща внимание, докато са пуснати различните звуци. След няколко експеримента, записали и наблюдавали поведението на всяко куче, изследователите установили, че животните реагират по същия начин както на човешки, така и на кучешки звуци. При животински звуци обаче поведението им било по-замръзнало.

Изследователите са на мнение, че проучването им показва, че кучетата разпознават различните валенции на емоционалните звуци, което е обещаващо откритие за бъдещи изследвания на емпатията за положителни емоционални състояния при кучетата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest