Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»Опасна ли е жегата в колата за домашния ни любимец?

Опасна ли е жегата в колата за домашния ни любимец?

Куче в кола

В никакъв случай не бива да оставяме домашните си любимци в колата в летните жеги. В България често можем да видим недобросъвестни стопани, които оставят животните си в автомобилите и които твърдят, че могат да постъпват с кучетата си, както намерят за добре.

Не толкова голяма свобода имат в САЩ – в щата Аризона е строго забранено да се оставят животни без никакъв надзор в моторни превозни средства. Това е един от най-горещите щати в страната, но и други щати в страната обръщат специално внимание на този проблем.

Северна и Южна Дакота, Ню Джърси, Невада и др. също са забранили на стопаните да зарязват кучетата си в автомобилите. Оставянето на животното в колата в тези щати се счита за насилие върху него и дори е класифицирано като криминална проява.

Дори при открехнати прозорци, температурата в колата е особено опасна за любимеца. Съвсем нормалните и поносими 29 градуса навън, в автомобила, само за десетина минути, температурата се покачва с десет градуса.

Куче на път

30 минути по-късно горещините могат да достигнат до 50 градуса, посочват специалистите. Собствениците на кучета често не си дават сметка, че само няколко минути на тази жега са достатъчни да причинят смърт на животното. Затова никога не оставяйте кучетата сами в колата!

Кучетата, които имат сърдечни проблеми, както и възрастните животни, са много по-чувствителни към жегите, отколкото малките палета.

За тези четириноги е абсолютно противопоказно да стоят на слънце продължително време. Предразположени към топлинен удар са и животните от породите хъски, нюфаундленд и изобщо всички северни породи.

Най-честите симптоми на топлинен удар при кучето са силното и учестеното дишане, повръщане, нестабилна походка, повишена температура, зачервяване на езика и др. Ако забележите подобни симптоми при вашето куче, най-добре е веднага да преместите животното на сянка и на прохладно място и да му дадете да пие вода.

Можете да покриете главата на кучето с влажна кърпа, но не и с лед, тъй като голямата температурна разлика също може да причини дискомфорт. Ако кучето не е в съзнание, незабавно го отведете при ветеринар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest