Miau.bg»Статии»Котки»Породи Котки»Пясъчната котка – дивото бижу на котешкото семейството

Пясъчната котка – дивото бижу на котешкото семейството

Пясъчна котка

Наричана още пустинна, дивата пясъчна котка може да се срещне в пустинните райони на Северна Африка, Югозападна и Централна Азия. Въпреки малкия си размер този вид диви писани умеят да ловуват и да се грижат чудесно за себе си, макар и в суровите условия, в които живеят.

Пясъчната котка е изключително красива на външен вид. Забележителното при нея е, че има много гъсти косми на ушите, чиято задача всъщност е да ги предпазват от пясъка, който се носи из въздуха в пустинята.

Козината, която пясъчната котка има по лапите си, я предпазва от нагорещилия се пясък. Освен това ѝ помага и да заличава следите си. Тези симпатични диви котенца будят страхотно умиление заради външния си вид – имат доста големи уши. Заради това и заради пухкавата и гъста козина главата на тези котки изглежда доста широка.

Очите им също са големи и кръгли. Всичко това в комбинация създава усещането, че пред себе си виждате малко беззащитно коте. Но пустинната котка не е сред най-беззащитните представители от семейството на писаните.

За съжаление тези котки са потенциално застрашени от изчезване – основните причини са спортният лов, както и незаконната търговия. Тези животни са приспособени да издържат на изключително високи температури – до 52 градуса по Целзий, и могат в продължение на месеци да приемат вода единствено чрез храната, с която се хранят. Те са изключително добре подготвени да живеят в условията, които предлага пустинята.

Дължината на тези котенца варира между 40 и 57 сантиметра, а само опашката на пясъчните писани е между 20 и 30 см. Специалистите определят този вид дива котка като кротка, сравнявайки я с останалите диви породи.

Пустинна котка

Мъжките екземпляри достигат до три килограма тегло. Освен характерните за този вид дива котка уши пясъчните писани имат къси крайници. Козината по цялото тяло на котката е изключително гъста – обагрени са в пясъчно жълта окраска и имат сиви оттенъци.

През деня не може да срещнете тези котки в пустинята – крият се от горещината. Този вид дива котка е активна вечер, когато в пустинята се разхлади. Храни се основно с мишки, насекоми, влечуги.

Ушите ѝ ѝ помагат да открива своите жертви, дори ако те са се заровили под пясъка. Когато ги чуе, котката се приближава до мястото и за секунди ги изравя и изяжда.

Пясъчните котки не живеят повече от 13 години. Когато се ухажват, мъжките издават подобен на лай звук – от своя страна, острият слух на женската веднага чува призива дори от голямо разстояние.

Женските носят котетата не повече от 63 дни и най-често раждат между 2 и 4 котета. Едва след две седмици бебетата отварят очите си, а за прохождане можем да говорим чак след 20-ия ден от раждането. Независими малките пустинни котенца стават след около четири месеца.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest